На 20 май министърът на земеделието и храните издаде заповед за обявяване на каламитет от марокански скакалец за област Кърджали. В сравнение с предходни години, през тази пролет излюпването на неприятеля започна с един месец по-рано и то с много висока плътност, съобщават от агроминистерството. На 17.04.2024 г. в БАБХ постъпи информация по електронен път от ОДБХ Кърджали, за установено на 11.04.2024 г. излюпване на скакалци в района на с. Купците, общ. Джебел. Излюпването на неприятеля започна с един месец по-рано в сравнение с предходните години. Огнищата са разпръснати по целите блокове т. е. не става въпрос за единични огнища.
До 17.05.2024 засегнатите от мароканския скакалец площи са около 20 000 дка - ливади и пасища само в област Кърджали. Няма засегнати площи със земеделски култури. Неприятелят е масово в „първа“, „втора“ , начало на поява на „трета“/единични/ нимфни възрасти.
Мравки в градината и как да се избавим от тях
Периодът за прилагане на мерките за ликвидиране на проблема с мароканския скакалец е от 20 май до 15 юли 2024 г. За контрол на популацията се използват разрешените продукти за растителна защита. Третирането на засегнатите площи се извършва с авиационна техника при спазване на всички необходими мерки за защита здравето на хора, животни, в т.ч. пчели и водни организми.
Експертите по растителна защита прогнозират, че при благоприятни климатични условия (температура над 18,5.℃) за развитие и разпространение на мароканския скакалец през месец май и началото на месец юни, може да се очаква нападнатите площи да се увеличат. Възможно е нарастване на плътността на скакалеца и в териториите на традиционно засяганите области Хасково и Благоевград.
Мароканският скакалец (Dociostaurus maroccanus) има космополитно разпространение и у нас се среща навсякъде. Появата на неприятеля е периодична, през около 10 години. Последното масово намножаване на скакалеца е през 2014 г. Намира благоприятни условия за снасяне на яйцата си и за развитие върху целинни и пустеещи земи, ливади, пасища и др. Напада почти всички културни растения, като предпочита тревистата растителност – житни, едногодишни и многогодишни бобови, зеленчукови, овощни, лозя, технически култури, ливадни треви, горските насаждения и др. При висока плътност е способен да унищожи растителността на големи площи. Понякога прелитат до 50 км. дневно. Движат се на ята, които на дължина и широчина могат да достигнат няколко километра.