Обучение "Геопространствени технологии в земеделието" ще се проведе на 21 май 2024, от 10:00 ч в Учебно-опитната база на АУ в с. Брестник. Обучител е доц. д-р Жулиета Арнаудова, събощиха от Аграрен университет - Пловдив. Събитието има за цел да предостави знания в областта на геодезия, географските информационни системи, глобалните навигационни спътникови системи и дистанционните наблюдения на земната повърхност. Целта е да се даде основата на прецизното земеделие за анализ и управление на земеделските земи, устойчивото земеползване на терените и запознаване с цифровизацията и онлайн услугите към ДФЗ и АГКК. Ще се дадат техническите насоки при създаване на нови насаждения от получаване на скици за имотите и документации, свързани с кадастрална карта и информацията в нея, работа с онлайн платформата на ДФЗ и работа с публичната карта и справки.
Чрез дистанционните технологии може да се направи оценка на посевите чрез растителните индекси, предоставяни от сателитните изображения на Сентинел и Ландсат. Ще се обсъди търсене на изображения в он лайн платформите на програма Коперник и Сентинел, как се да качват координати и шейп файлове на обработваемите площи в тези платформи и да се получава оценка на състоянието на посева чрез растителни индекси. Основни понятия за ГНСС технологиите при локализиране и позициониране на точки от земната повърхност, като част от навигацията на земеделските машини.
Програма:
Модул 1: Общ преглед и значение на геопространствените технологии. Геодезия - цифрови карти, он лайн платформи. Съдържание на кадастралната карта, геодезически координати.
Модул 2: Земеустройство – избор на място, оценка на теренните характеристики, проектиране на пътища, методи за трасиране на терена, практични съвети.
Модул 3: Географска информационна система – същност, приложение в земеделието. ГИС при микрорайониране на лозови насаждения. ГНСС в полза на земеделието и аграрната навигация.
Модул 4: Сателитни изображения на свободен достъп. Използване на информацията от сателитите за проследяване жизнеността на растенията. Програма Коперник, он лайн приложения за проследяване на растителните индекси. Мобилни приложения.