Начало » Пазари » Зърно

Перспективите за производство на зърнени култури в Южна Африка рязко се влошиха

Нова оценка
Синор.БГ / 24.04.2024 г.
Перспективите за производство на зърнени култури в Южна Африка рязко се влошиха

Перспективите за производство на зърнени култури в Южна Африка рязко се влошиха от февруари насам, предупреди днес Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО). Според нова оценка на Глобалната система за информация и ранно предупреждение на ФАО предвиденият недостиг в производството, особено на царевица, се очаква да засили продоволствената несигурност на домакинствата, да повиши цените на вътрешния пазар и да предизвика рязко нарастване на нуждите от внос в целия субрегион. Царевицата съставлява почти 20 % от калориите, консумирани в подрегиона.

Разочароващата прогноза идва след "широко разпространения и значителен недостиг на валежи през февруари, изострен от рекордно високите температури, което е особено вредно съчетание за посевите", се казва в доклада, като се отбелязва, че надеждите за възстановяване преди началото на жътвата през май са малки.

Острата продоволствена несигурност в Южна Африка, която се оценява на 16 милиона души през първите три месеца на 2024 г., може да се влоши в края на 2024 г., предупреди ФАО.

Цените на храните, които вече се повишават с годишни темпове от над 10%, вероятно ще продължат да растат и въз основа на настоящите прогнози Южна Африка и Замбия, които обикновено са износители на царевица, няма да могат да покрият недостига на доставки, а Замбия започна да внася царевица, за да посрещне недостига.

Ситуацията е типична за метеорологичното явление Ел Ниньо в региона, отбелязва ФАО.

Правителствата на Малави, Замбия и Зимбабве вече обявиха извънредни ситуации, свързани със сушата. Геопространствените наблюдения на ФАО в сътрудничество с програмата на НАСА "Harvest" показват, че основните зърнени култури ще пострадат от неблагоприятни въздействия в части от Ангола, Малави, Мозамбик, Намибия, Южна Африка и Зимбабве, като в Зимбабве, Малави и Мозамбик се очаква да има значителен скок на нуждите от внос.

Перспективите за производство на зърнени култури в Южна Африка рязко се влошиха
5766
 

Последни материали
Виж
Няма празни щандове
От „Магазин за хората“ опровергават: Оставяме дружеството с 4,8 млн. евро
Агрометеорология
Май започва с хлад и валежи, после идва затопляне и нови порции дъжд
Проверки БАБХ
Иззети са яйца при проверки на ГКПП „Капитан Андреево“
СМО предупреди, че явлението ще е мощно
Ел Ниньо идва с горещини и наводнения, които ще ударят земеделието по света
Не е ясен източникът
11-то огнище на бруцелоза в Симитли! Няма заразени хора
Решения на Министерския съвет
Очаквано закриват държавното дружество „Магазин за хората“
Свързани материали
Виж
Закупени са поне 250 000 тона с договорена доставка през август
Фуражната царевица за внос в Южна Корея поскъпна в частни сделки
На същата процедура в Тунис фуражната царевица продължи да поскъпва
Хлебната пшеница поевтиня леко на международния търг в Йордания
За количества до 8000 тона на митническа декларация между 20 април и 31 юли
Турция въведе квота от 3 милиона тона с ниско мито за внос на царевица
За сметка на това при рапицата е отчетен спад, а при царевицата – срив
Канада вдигна износа на пшеница и ечемик от началото на сезона
В частни сделки и на търгове са договорени значителни количества
Южна Корея използва спада на цените за покупки на пшеница и царевица
С мобилна система
РИОСВ разреши на земеделец от Първомай да полива капково 260 дка царевица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини