Правителството одобри резултатите и взетите решения на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, проведено на 26 март 2024 г. в белгийската столица Брюксел, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
В областта на земеделието Съветът на ЕС проведе закрита дискусия относно бързите и структурни отговори на общността на настоящата кризисна ситуация в селскостопанския сектор въз основа на насоките от Европейския съвет на 21-22 март 2024 г. Делегациите приветстваха неотдавнашните инициативи и предложения, направени от Европейската комисия, и предостави допълнителни политически насоки относно следващите стъпки, които трябва да бъдат предприети по отношение на: общия пакет от мерки за опростяване, предложен от ЕК с цел намаляване на административната тежест за земеделските производители, и предложенията на изпълнителния орган на ЕС за укрепване на позицията на земеделските производители във веригата за доставка на храни. Съветът също така подчерта значението на гарантирането на справедливо възнаграждение за фермерите и на увеличаването на прозрачността във веригата за доставка на храни. Министрите препотвърдиха политическата си воля да отговорят на основателните опасения, изразени от земеделските производители, и да продължат в бъдеще да дебатират по тази тема.
Министрите проведоха закрит дебат относно актуалната ситуация на селскостопанските пазари, по-специално вследствие на нашествието на Русия в Украйна. Въпреки благоприятното развитие при производствените разходи през последните няколко месеца с намаляващите цени на торовете, енергията и храната за животни, те остават високи, докато изкупните цени се понижиха. Други фактори, влошаващи ситуацията на селскостопанските пазари, включват високи лихвени проценти и инфлационен натиск, неблагоприятни метеорологични явления, високи разходи за труд и въздействието на войните в Украйна и Близкия изток, които създават смущения на регионалните селскостопански пазари и оказват натиск върху международната търговия със стоки. Сред най-засегнатите са секторите на зърнените култури, месото и виното. Комисията заключи, че като цяло се наблюдава едно по-стабилно положение на пазарите в сравнение с последните години въпреки сътресенията и протестите. ЕК ще продължи внимателно да наблюдава ситуацията и ще работи за подобряването ѝ.