На третото си заседание в София Комитетът по наблюдение (КН) на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) 2023-2027 г. одобри 17-то изменение на Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. (ПРСР 2014-2020), съобщиха от дирекция "Връзки с обществеността и протокол" в министерството на земеделието и храните. Основната цел е осъществяване на ефективно разпределение на свободния финансов ресурс в съответствие със заложените цели и приоритети по програмата до края на 2025 г.
Във връзка с натрупаните свободни средства по отделните мерки и подмерки се предвижда преразпределяне на близо 100 млн. евро. Промените са обосновани и с наличието на изготвени проекти в Държавен фонд „Земеделие“, отговарящи на условията за допустимост и съответстващи на критериите за оценка, за които не е бил наличен бюджет по съответните процедури за прием.
С промяната в пълна степен ще бъдат постигнати 3-те главни приоритета на ПРСР, свързани с повишаване на конкурентоспособността и балансираното развитие на селското и горското стопанство и преработващата промишленост, опазване на екосистемите и устойчивото управление на природните ресурси и утвърждаване на социално-икономическото развитие на селските райони.
Остатъчният ресурс е преразпределен от мярка 1, подмярка 4.1.2, подмярка 6.1, подмярка 6.4.1, мярка 10, мярка 11, мярка 16 и Пподмярка 22.2, както и от финансовия инструмент кредитен фонд от програмата. Свободните разполагаеми средства ще бъдат насочени към бюджетите на подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделските стопанства“ и подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ с цел обявяване на целеви приеми по двете подмерки през 2024 г. Също така чрез преразпределението на средства ще бъде осигурен и финансов ресурс за увеличение на бюджета по проведени през 2021 и 2022 г. процедури за прием по подмерки 4.1 и 7.2.
На заседанието беше одобрена Индикативната годишна работна програма на ПРСР за 2024 г., предвиждаща провеждане на целеви прием по подмярка 4.1 и на целеви прием по подмярка 4.2 за инвестиции в околна среда. Участниците в комитета одобриха и критериите за подбор на проектни предложения по двете процедури, които да осигурят реалистично изпълнение на проектите.
Заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева заяви, че амбицията на Управляващия орган е да осигури ликвидност на средства по приключили приеми от ПРСР 2014-2020 г., които имат потенциал да бъдат реализирани. Георгиева обясни, че успешното приключване на програмата е възможно само чрез вземане на реалистични решения в контекста на екшънплана, по който се работи през тази и следващата година. „Средствата трябва да бъдат инвестирани своевременно, оптимално и без допускане на загуба“, подчерта тя.
Предстои Управляващия орган да представи и договори окончателен вариант на 17-то изменение на ПРСР със службите на Европейската комисия.
На заседанието Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) представи общия напредък на изпълнението на ПРСР.