Начало » Новини » Страната
05.04.2024 г.

И през 2023 г. Евросъюзът отчита рекорд в износа на храни

Актуалните данни на ЕК
И през 2023 г. Евросъюзът отчита рекорд в износа на храни

Снимка: sinor.bg

Търговският баланс на хранително-вкусовата промишленост на Европейския съюз (ЕС) отчита рекордни нива през 2023 г., според последния доклад, публикуван от Еврокомисията. След доброто представяне на външната търговия в предходната 2022 г. последните данни показват, че износът на ЕС е достигнал 228,6 милиарда евро, при внос от 158,6 милиарда евро през миналата година.

Така положителното салдо във външната търговия нараства на 70,1 милиарда евро, което е с 12,8 милиарда евро (или 22% и повече) спрямо 2022 г. Този ръст се дължи основно на високите цени на европейските експортни продукти, съчетани с намаляващите световни цени на вносните продукти. Основните двигатели на износа на ЕС включват зърнени заготовки, млечни продукти и вино.

Що се отнася до вноса ЕС продължава да изпитва търговски дефицит в определени продуктови категории като маслодайни семена и протеинови култури, плодове и ядки и кафе, чай, какао и подправки. Със своето прочуто качество, конкурентоспособност и високо ниво на диверсификация, Европейският съюз остава водещият световен търговец на селскостопански и хранителни продукти.
ЕС търгува с голям брой държави, като Обединеното кралство (Великобритания) – водещата дестинация за износ на селскостопански храни от ЕС, държи 22% от експорта (51,3 милиарда евро). Съединените щати (САЩ) остават втората дестинация за целия износ на селскостопански храни от ЕС, въпреки че има лек спад, по-специално на спиртни напитки и ликьори. Китай все още е третата дестинация и поема 6% от цялата стойност на износа на селскостопански храни от ЕС.

Износът на свинско месо за Китай обаче е намалял с 29% през 2023 г. Износът на селскостопански храни от ЕС за Турция (+683 милиона евро, +7%) и Украйна се е увеличил (+533 милиона евро, +18%). Като цяло търговията със селскостопански храни в ЕС остава диверсифицирана със значителен брой държави партньори.
През 2023 г. ЕС изнесе голямо разнообразие от продукти, като първите 3 изнасяни продуктови категории от ЕС представляват близо 30% от общия износ на селскостопански храни от ЕС. Тези три водещи категории бяха зърнени препарати и продукти за смилане; млечни продукти; и вино и продукти на винена основа. Износът на заготовки от плодове, ядки и зеленчуци има най-голямо увеличение на стойността през 2023 г., с +1,3 милиарда евро (+12%) в сравнение с 2022 г. Той е последван от износа на заготовки от зърнени култури и продукти за смилане (+1,2 милиарда евро, + 5%) и захарни изделия и шоколад (+1,2 милиарда евро, +12%).
Вносът на селскостопански храни в ЕС е намалял със 7% през 2023 г., достигайки 158,6 милиарда евро. Това развитие на стойността на вноса на селскостопански храни от ЕС е свързано с развитието на цените на внасяните продукти.
Бразилия остава първият източник на произход, представляващ 11% от вноса на селскостопански храни в ЕС през 2023 г. Обединеното кралство е вторият стабилен вносител. Украйна остава третият източник със стойност на вноса от 11,8 милиарда евро и 7% от дела на импорта в ЕС. Развитието на вноса от Украйна през 2023 г. е различно за различните продукти, но като цяло нивото на вноса се е върнало към нивото от 2021 г. към края на годината. Като цяло трите трите най-големи вносителки държат 28% от общия внос, докато ЕС е внесъл 1 милиард евро или повече от 30 държави, което показва нивото на диверсификация на страните при вноса на селскостопански храни в ЕС.

Сред другите значителни промени е резкият ръст при вноса от Турция (+999 милиона евро, +18%), следван от вноса на египетски стоки, увеличението е с 566 милиона евро, или ръст от 41%. Други значителни промени се наблюдават с понижения при вноса от Аржентина (-2,3 милиарда евро, -33%), Китай (-1,5 милиарда евро, -15%) и Индонезия (-1,3 милиарда евро, -19%).
През 2023 г. ЕС продължи да внася предимно три категории продукти, които представляват 40% от общия внос на селскостопански храни в ЕС: плодове и ядки; маслодайни семена и протеинови култури и кафе, чай, какао и подправки . Тези категории представляват между 21 и 22 милиарда евро, което е между 13% и 14% от вноса в ЕС. Най-голямото увеличение на стойността на вноса през 2023 г. има при тютюневите изделия (+1 милиард евро, +27%) и зеленчуците (+793 милиона евро, +16% в стойност).

И през 2023 г. Евросъюзът отчита рекорд в износа на храни
3050
 

Последни материали
Виж
Износът на лешници от Турция расте от началото на сезона
С бюджет от 10 млн. евро
До 11 април е отворен приемът по интервенцията за сдружения за напояване и други частни доставчици на вода
Не се планира втори прием до края на годината
Близо 1 100 млади фермери са кандидатствали за стартиращ бизнес
Индексът на цените на храните на ФАО се понижи през януари
Нови прогнози за основните зърнени култури през следващата година
Семенните картофи може да се заразят и в хранилищата
Свързани материали
Виж
Иска се 6-годишен опит от кандидатите, които все още не са избрани
Назначават през лятото още 13 търговски представители зад граница
НСИ
България намалява износа на храни и животни за трети страни спрямо 2021 г.
МС прие аграрния доклад за 2019 г.
Над 1 млрд. евро е положителното ни салдо в търговията с аграрни стоки за 2018 г.
Партньорство
ЕС се споразумя с Меркосур за взаимната търговия
Европарламентът прие търговското споразумение с Канада CETA
Правителството одобри подписването на Всеобхватно икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини