На 19 март Асоциацията на българските села (АБС) ще представи нова образователна инициатива в селските райони, разработена в партньорство с гражанското сдружение "Училището за съзнателни родители", съобщиха от АБС. Официалното представяне на проекта е насрочено за 11 часа и ще се проведе в пресклуба на БТА.
Идеята на проекта е да се наблегне върху ролята на учители и психолози в малките населени места, предоставяйки възможност за усъвършенстване на техните познания и умения. Целта е да се върви към качествено и достъпно образование в селските региони, където живее 52% от населението на България. Ще се работи също за внедряване на нов модел на образование със цялостен подход, специално адаптиран към местната среда и в хармония с природата.
Програмата "Озарена педагогика", създадена от дългогодишният експерт в тази област - Любов Миронова, ще бъде представена детайлно. Ще си разяснят предимствата на системата, нейният потенциал да предотврати изселването на деца от селските райони към градовете и да насърчи младите хора да създават нов тип общности за осъзнато живеене и образование на село.
Асоциацията на българските села ще предложи информация за възможностите за стипендии, насочени към учителите за усвояване на методиката "Озарена педагогика", и бъдещото развитие на инициативата.
Сред участниците ще бъдат още Дияна Иванова, председател на читалище "Развитие" в село Ослен Криводол, общ.Мездра и Кирил Начев, председател на Фондация "Слънчева земя", които ще споделят своя опит в съживяването на детски градини и училища в селските райони посредством прилагането на методите, които са залегнали в основата на "Озарената педагогика".
Димитър Манов, дългогодишен експерт и консултант в сферата на проектното финансиране към АБС, ще представи професионални и достъпни начини за финансиране на проекти в сферата на социалните и образователните услуги.
Асоциацията на българските села застава в подкрепа на обучението на педагози и учители в малките населени места, тъй като това е възможност в тези райони да се подобри начина на преподаване и на възпитаване на децата, което е шанс за развитие на тези региони.