Начало » Новини » Страната
13.03.2024 г.

WWF излиза с нови инициативи преди Часа на Земята на 22 март

Защита на есетрите
WWF излиза с нови инициативи преди Часа на Земята на 22 март

Река Дунав - между България и Сърбия Снимка: sinor.bg

По-малко от две седмици остават до Часа на Земята – най-мащабната природозащитна инициатива, която ще се проведе от 20,30 до 21,30 часа на 23-и март. Милиони хора по света тогава ще загасят осветлението в домовете си в знак на съпричастност с планетата.

В рамките на своята кампания „Подари природа за нашето бъдеще“ WWF поставя на преден план връзката между човека и околната среда и необходимостта от опазване на природните ресурси. Сред най-силно засегнатите безспорно са рибарите. През последните 150 години 80% от заливните площи и влажните зони по поречието на река Дунав са изчезнали. Увреждането и преграждането на най-дългата река в Европейския съюз води до тежки последици за рибарските общности по течението ѝ.

Един от най-древните видове по Дунав, чиито запаси са изхранвали поколения рибари, е есетрата. Още в хроники от XI век се споменава за моруна – най-голямата есетрова риба, който е осигурявал съществена част от провизиите на австрийските войски по Горен Дунав. Това продължава до XIX век, когато все още гигантски есетрови риби мигрират по реката от Черно море до Германия и на тях разчитат много рибарски общности по течението. В наши дни обаче в резултат от унищожаването на местообитанията им три от шестте дунавски вида есетри са критично застрашени, един е застрашен, а два се считат за изчезнали, което оказва силно влияние върху поминъка на рибарите.

„В момента в България, Румъния, Украйна и Сърбия е в сила пълна забрана за улов на есетри в Дунав и Черно море. Въпреки това голяма част от възрастните екземпляри, които навлизат в реката, за да се възпроизвеждат, все още стават плячка на бракониери. За да бъдат опазени за бъдещите поколения през лятото на 2022 г. по предложение на WWF България Министерството на околната среда и водите обяви защитена местност Есетрите - Ветрен“ в участък на река Дунав“, коментира Стоян Михов, ръководител програма „Води“ във WWF.

Разположена на повече от 288 хектара в близост до езерото Сребърна, „Есетрите - Ветрен“ е първата и единствена засега защитена територия у нас, посветена на есетрите.

Освен че е важно местообитание по дългия им път към морето, този участък е дом на още 40 вида риби, като 21 от тях са включени в Червената книга на България. WWF предупреждава, че всеки продукт от дива есетра е незаконен и вреди както на малкото останали есетрови популации, така и на бъдещите доходи на местните рибарски общности. В опит да опазят популацията природозащитниците пуснаха близо 90 хиляди малки есетри в Дунав за последните десет години.

Часът на Земята с принос към опазената природа

През последните години Часът на Земята постигна поредица от символични победи в името на природата. Движението помогна за създаването на 3,5 млн. ха защитена морска зона в Аржентина. Вдъхнови засаждането на 500 000 дървета върху ерозирала заради обезлесяване земя в Уганда. След подписка, подкрепена от 250 000 граждани, руската Дума одобри поправка в Закона за защита на околната среда и моретата. Новият закон изисква компаниите да поемат по-голяма отговорност за предотвратяване на нефтени разливи.

Френска Полинезия извоюва протекция за 5 млн. кв. км. от своите морета в защита на океанските екосистеми. Тайланд и Тайван въведоха образователни програми за опазване на околната среда в училище, а в САЩ момичета от скаутското движение инсталираха стотици хиляди енергоспестяващи крушки. Инициативата стои още и зад засаждането на 17 млн. дървета в Казахстан; предоставянето на печки, ползващи енергия от възобновяеми източници, на семейства в Непал и Мадагаскар; осветяването на домове със слънчева енергия в Индия и Филипините.

Близо двадесет години WWF работи в България в посока обявяване, опазване и управление на мрежата от защитени територии, които да съхраняват безценните ресурси на природата. Голямата мисия на WWF е да изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. В което те я опазват и полагат грижи за нея, а тя поддържа живота на Земята чрез своите екосистемни услуги.

Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 7000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.

WWF излиза с нови инициативи преди Часа на Земята на 22 март
3324
 

Последни материали
Виж
Тютюнопроизводителите могат да се регистрират до 30 май 2025 г.
НСИ
Изненадващо, но вредните емисии над България намаляват
Предстои разглеждане по комисии в НС
Законопроект за кадастъра изисква собствениците на имоти да бъдат уведомявани, ако земята им е отнета по давност
НСИ - предварителни данни за 2024 г.
Дългът на страната е нараснал от 33,2 на 48,8 млрд. лв. за четири години
По ПРСР
Одобрени са 15 общински проекти за енергийна ефективност
С бюджет от 135 млн. евро стартира програмата за преработка и маркетинг на селскостопански продукти в Гърция
Свързани материали
Виж
Лятно часово време
Местим стрелките с час напред в неделя
Изслушване в парламента
Фермерите ще влагат 1,5 на сто от субсидиите си в бъдещия взаимоспомагателен фонд за кризи
Видео за рециклиран Т-150К събра над 670 хиляди гледания
Решения на Министерския съвет
Законово въвеждат многоканален достъп до спешния телефон 112
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Частният бизнес ще осигури 4-годишни стипендии за талантливи българи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини