Метеорологичната обстановка през зимата в Украйна като цяло бе благопиятна за есенниците, ако се вземат предвид температурните показатели и количеството валежи, се посочва в редовния месечен обзор на експерти на Националната академия за селскостопански науки на Украйна, цитиран от електронното издание АПК-Информ.
„Доколкото жизнеността на засетите през есента зърнени култури през зимния период се определят преди всичко от температурите на въздуха и почвата на дълбочина на възела на братене на растенията, уместно е извършването на определен анализ на температурните показатели, които бяха регистрирани през посоченото време. Така средно през декември-февруари средната температура на въздуха бе 0,6 градуса по Целзий, което е с 3,4 градуса над средните дългогодишни стойности. През последните 6 години по-топло през това време на годината е било само през 2019-2020 г., когато метеорологичната зима се оказа много кратка”, се посочва в обзора. Учените отбелязват също, че минималната температура на почвата на дълбочина на формирането на възела на братене на есенната пшеница през най-студените дни в Украйна се е понижавала до минус 4 градуса по Целзий – значително над установената критична температура на замръзване на есенниците, която дори за най-слабо развитите растения през най-студения период е минус 13,4-15,3 градуса по Целзий.
„По този начин състоянието на посевите със засетите през сента зърнени култури в края на календарната зима е сравнително добро и удовлетворително. Ранното възстановяване на процесите на растеж у растенията даже на фона на незначителните положителни температури на въздуха, което бе отчетено през февруари, както и достатъчните запаси от продуктивна влага в почвата дават възможност да се направят достатъчно обнадеждаващи прогноза за будещото ниво на добивите най-вече на есенната пшеница, което в повечето стопанства няма да отстъпва на миналогодишните показатели”, коментират авторите на документа.