Начало » Новини » Страната
02.02.2024 г.

Министър Вътев ще посети райони с добри примери в земеделието

В Сандански ще представят добри земеделски практики в лозарството и винарството
Министър Вътев ще посети райони с добри примери в земеделието

Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев посети община Троян, където се срещна със земеделски производители от област Ловеч. Поводът бе примерът на община Троян за иновации в областта на детското хранене. През 2023 г. общината получи регистрация като земеделски производител, което я прави първият регистриран земеделски производител–община и първата такава, която произвежда собствена продукция за децата в детските градини. Целта е да се осигури в максимална степен здравословно хранене за подрастващите. Чрез собствено производство на екологично чисти плодове и зеленчуци се осигурява храненето на децата в детските заведения и социални услуги на територията на общината.

На среща с кмета на общината Донка Михайлова министър Вътев заяви, че Министерството ще положи усилия моделът да бъде приложен като пример и от други общини в страната. Той изтъкна, че с този подход се постига ранното приучаване на децата към правилното и пълноценно хранене. Анализите сочат, че в последните години затлъстяването на децата от общината рязко се е снижило. Това е в резултат на целенасочените усилия за въвеждане на здравословно хранене сред децата и развития масов спорт в община Троян. Министър Вътев подчерта, че е много важно да се проучи опитът, по който общината е успяла да приложи модела.

По време на посещението си в района, министърът на земеделието и храните Кирил Вътев се срещна и с над 90 земеделски производители. Основните въпроси, които бяха дискутирани са свързани с предстоящите промени в Закона за поземлените отношения, разпределението на пасища и мери и  сроковете за кандидатстване по директните плащания.

Срещите със земеделските производители и кметове на общини ще продължат в страната. Целта е да бъдат показани работещите добри земеделски практики и селскостопански инвестиции по места. Предстои посещение в района на Сандански, където ще бъдат представени добри земеделски практики в лозарството и винарството.

Министър Вътев ще посети райони с добри примери в земеделието
5389
 

Последни материали
Виж
ДФЗ ще покани резервни кандидати да сключат договори за технологична и екологична модернизация
Стопаните могат да поискат анекси за удължаване сроковете за изпълнение на проектите по две процедури от ПВУ
С остатъчен бюджет от близо 67 млн. евро
През есента ще има нов прием по интервенцията за общините
Предлагат да се произведе повече етилов алкохол от зърно
Евтината пшеница накара фермерите от Полша да искат помощ от аграрното министерство
До 9 септември е отворена обществената консултация за Закона за подпомагане на фермерите
МЗХ предлага по-висок праг на гаранционно покритие по кредитите от Българската банка за развитие
35 години замърсяват природата
Държавата ще обезвреди всички залежали пестициди на старите ТКЗС-та
Решения на Министерския съвет
Вместо трима петима директори ще управляват конезавода в Шумен
Свързани материали
Виж
Франция е домакин на 45-ия Световен конгрес по лозарство и винарство
От 15 януари до 15 февруари 2024 г.
Едномесечен прием на проекти за екосъоръжения и за инвестиции в лозарския сектор
Предстоящо
На 12 октомври АгроХъб.бг ще представи иновации за умно лозарство
Първият прием за лозарите по „Преструктуриране и конверсия на лозя“ e от 16 октомври до 15 ноември
Посещения
Селскостопанските институти могат да участват с обучения по ПРСР, смята Бозуков
На 22 юли в Пловдив
Лозари и винари искат среща с институциите за справяне със сивия сектор
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини