За запазване и възстановяване на почвения потенциал се използват различни минерални, органични и органо-минерални подобрители. Ако се откажем от използването на минерални торове, тогава трябва много по-внимателно да подхождаме при внасянето на органични хранителни вещества.
Органичните торове подобряват структурата на почвата, насърчават активното възпроизвеждане на полезната почвена микрофлора, насищат почвата с полезни хранителни елементи, необходими на растенията. Важно е да отбележим, че и най-добрите минерални торове не биха осигурили толкова ползи за възстановяване на почвения потенциал. Органичната материя е тази, която създава основата за почвеното плодородие в напояваните участъци.
Как да решим проблема?
Като всеки тор, така и органичните имат своите недостатъци - небалансиран състав (съдържат много повече азот и значително по-малко други хранителни елементи), често съдържат семена от плевели, вредни микроорганизми и химични вещества (като резултат от храненето).
Много от тези проблеми могат да бъдат решени чрез спазване на правилата за събиране, подготовка и съхранение на органичните торове. Най-добрията начин за преодоляване на всички тези недостатъци – да бъдат компостирани.
Ако не разполагаме с оборски тор?
Оборският тор може да бъде заменен с окосена трева, здрави градински остатъци, органичен мулч, паднали листа, кухненски растителни отпадъци или плевели. Веднъж попаднали в почвата, те са атакувани от микроорганизмите и земните червеи, които ги превръщат в полезна хранителна среда за растенията. За ускоряване на процеса на разлагане може да се използват малки количества амониева селитра или карбамид, а още по-добре подходящи биопрепарати (BI-SEPTIK и др.), съдържащи бактерии и ензими за компостиране, които бързо превръщат органичната материя в достъпна храна за различните култури. По-нататък скоростта на усвояване зависи от вида и скоростта на развитие на растенията. Морковите, които растат бавно ги усвояват по-продължително и може едно подхранване да е достатъчно за сезона. При картофите усвояването е бързо и не трябва да се внасят органичните вещества наведнъж, а поетапно.
Угнилият оборски тор е по-добър
Не трябва да забравяме, че пресен оборски тор не е подходящ за подхранване на растенията, защото при интензивното си разлагане ще ги изгори. Той се внася в почвата при есенната обработка. Друг вариант е да се компостира, защото така ще се разгради по-бързо. В противен случай трябва да изчакаме по-продължително време (необходими са 1-2 години), докато угние и стане годен за подхранване на растенията.
Пресният оборски тор може да се използва за получаване на суспензия – смесва се с вода в затворен съд и се оставя на топло да ферментира 1-2 седмици. След това се разрежда с вода и се поливат растенията.
Сидератните култури са отлично решение за органично подхранване на растенията. При заораване и вграждане в почвата се препоръчва използването на биопрепарати за по-бързо разлагане и усвояване.