Първото заседание на Консултативния съвет по хидромелиорации и поливно земеделие ще се проведе днес в Министерството на земеделието и храните, като очакванията на бранша са за набелязване на спешни мерки за улесняване на достъпа до вода.
Само преди дни пред оранжерийни производители в Мало Конаре министърът на земеделието Кирил Вътев съобщи, че е крайно време администрацията да подготви план за действие, основан на трите стратегии за напояване, разработени през последните десетилетия и струващи на България няколко милиона долара. Но без ефективни решения за възстановяване на хидромелиорациите в страната.
„Това, което искаме законодателно да въведем, е държавата да бъде задължена да осигурява вода за напояване на земеделските производители”, посочи министър Вътев. В тази връзка върви активен диалог между министерствата на земеделието и на околната среда и водите, като целта е двете администрации да въведат нормативни промени, премахващи съществуващите досега пречки при достъпа до вода за фермерите. Особено при издаване на разрешителни за сондажи, обясни още министър Вътев. „Не може администрацията на нашето министерство да предлага юридически издържани клаузи, които обаче не се приемат от администрацията в екоминистерството, основавайки се на някакви стари нормативи. Трябва да се сложи край на това отношение да се върви „въпреки” онези идеи, които биха били от полза на земеделците”, обясни министър Вътев. И добави, че към този момент той среща разбиране от министъра на околната среда Юлиян Попов и от неговия заместник Петър Димитров.
Иван Кабуров с предложения към Вътев за справяне със сивия сектор
Макар и като първа крачка за поне частично възстановяване на някои канали, министър Вътев посочи одобрението на 24-те проекта, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, с чието изпълнение през 2025 г. държавното дружество „Напоителни системи” би предоставило необходимата вода до редица земеделци.
И през 2024 г.Министерството на земеделието и храните ще покрива част от разходите за напояване, както беше въведено с държавната помощ през 2023 г., гарантира Вътев.
След като приключи първото заседание на консултативния съвет по хидромелиорации, в края на работния ден зам. министърът на земеделието Георги Тошев ще съобщи за решенията, взети съвместно с представителите на бранша.