Начало » Новини » Света
01.01.2024 г.

Украйна увеличи производството на азотни торове с над 80 на сто

Спрямо предвоенната 2021 г. се отчита спад от над 60 на сто
Украйна увеличи производството на азотни торове с над 80 на сто

През 2023 г. Украйна е произвела 2,05 млн. тона азотни торове – с 81% повече в сравнение с предходната година, съобщи електронното издание Инфоиндустрия. Спрямо 2021 г. обаче производството им в Украйна се е свило с над 60% от достигнатите тогава 5,2 млн. тона.

Според експерта за пазара на торове в изданието Дмитри Гордейчук производството в Украйна е нараснало благодарение на стабилните доставки на електроенергия, ниските цени на природния газ и относително силното потребление на торовете. „Макар потреблението на торове в края на 2023 г. да намаля, общото закупено количество нарасна. Внасяните количества торове се увеличаваха активно през първото тримесечие, но още през второто започнаха да намаляват. Макар общото внесено количество само на азотните торове от началото на годината до 18 декември да надхвърли 1,08 млн. тона, пазарат е готов да поеме много повече”, смята Гордейчук.

Той посочва, че към 1 декември запасите от азотни торове в украинските производители са били незначителни.

Очакванията са през пролетта на тази година украинските фермери да вложат поне 800 хил. тона амониева селитра и до 600 хил. тона карбамид. Част от количествата вече са закупени, като прогнозите за началото на 2024 г. са стопаните да са си осигурили над половината от нужните им азотни торове за пролетната сеитба. „Налице е обаче отложено търсене, а това ще даде възможност на производителите да вдигат цените”, коментират анализатори. 

Украйна увеличи производството на азотни торове с над 80 на сто
4178
 

Последни материали
Виж
ДФЗ отваря втори прием по четири интервенции за лозари за 2025 година
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
ПВУ
Историческо събитие: На 3 юли пускат отсечката от Мездра до Ботевград
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Свързани материали
Виж
Причини
Горчивата истина за горчивината на краставиците
Азотна фиксация от въздуха с Утриша™ N
Как да намалим торовите норми без това да влияе на добива?
До +7 кг/дка азот от въздуха - с УТРИША™ N вече е възможно!
Азотна фиксация от въздуха с УТРИША™ N
Насочващи дози на декар при торене на пшеница
Отглеждане на силни и твърди пшеници – основни правила при на торенето
Да се провери киселинността на почвата
Чести грешки при използването на дървесна пепел за подхранване на краставиците
Полезно и практично
По листата на краставиците може да определите дефицита от хранителни вещества
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини