Начало » Новини » Страната
21.12.2023 г.

Предприемаческият доход на българските фермери се е свил с 66,6% за година

Предприемаческият доход на българските фермери се е свил с 66,6% за година

Според първата оценка на икономическите сметки за селското стопанство крайната продукция по базисни цени от отрасъл „Селско стопанство“ през 2023 г. възлиза на 10 445.9 млн. лeвa, изчисляват от Националния статистически институт. Брутната добавена стойност по базисни цени намалява с 30.4% на годишна база и достига 4 118.8 млн. лв., а нетният предприемачески доход възлиза на 1 067.3 млн. лева.

Според първата оценка на икономическите сметки за селското стопанство крайната продукция по базисни цени от отрасъл „Селско стопанство“ през 2023 г. възлиза на 10 445.9 млн. лв., което е с 19.1% по-малко в сравнение с предходната година. Намалението се дължи на спад в цените с 15.0% и на намаление при обемите с 4.8%.

Стойността на продукцията, произведена в растениевъдството, е 6 982.4 млн. лв. и отбелязва намаление спрямо 2022 г. с 28.1%, дължащо се на значителен спад в цените - с 24.2%, както и на послабо намаление на обемите - с 5.1%. Спадът на цените на растениевъдната продукция е в резултат от намалението на цените на зърнените култури с 30.0% и на техническите култури - с 26.7%.

Спрямо предходна година се наблюдава увеличение на цените на зеленчуците с 12.2% и на плодовете - с 17.7%. Намалението на обемите на растениевъдната продукция се дължи предимно на спада на обемите на техническите култури с 20.4% в резултат на по-ниските добиви през 2023 година.

Спад в обемите се наблюдава и при плодовете и зеленчуците респективно с 8.7% и 3.3%, докато при зърнените култури се регистрира увеличение с 3.0%.

Продукцията, произведена от животновъдството, е 2 569.2 млн. лв. и отбелязва увеличение от 10.1% спрямо предходната година. Увеличението е в резултат на ръст в цените с 13.7%, докато при обемите се наблюдава намаление от 3.2%.

Стойността на вложените в селското стопанство през 2023 г. средства за текущо потребление достига 6 327.1 млн. лв., което е с 9.5% по-малко от предходната година и е в резултат на намаление на цените с 5.0% и спад при обемите с 4.7%.

Брутната добавена стойност по базисни цени, създадена в селското стопанство през 2023 г., достига 4 118.8 млн. лв. и е с 30.4% по-ниска от 2022 година. Намалението е в резултат на спад на цените с 26.8%, и на обемите - с 4.9%.

Смесеният индекс на нетния доход (изчислен след приспадане от нетната добавена стойност по базисни цени на стойността на другите данъци върху производството и прибавяне на стойността на другите субсидии върху производството) по факторни разходи намалява с 27.1%, а на нетният опериращ излишък/смесен доход (изчислен след приспадане от нетната добавена стойност по базисни цени на компенсациите на наетите лица и другите данъци върху производството и добавяне на другите субсидии върху производството) - с 38.0%, което е в резултат на спада на цените на продукцията в селското стопанство спрямо 2022 година.

Смесеният индекс на нетния предприемачески доход (изчислен след прибавяне към нетния опериращ излишък/нетен смесен доход на лихвите, получени от земеделските стопанства, опериращи като компании, и приспадане на платените от тях лихви и ренти) в селското стопанство през 2023 г. намалява спрямо 2022 г. с 66.6%.

Пояснения:

Нетният доход по факторни разходи (изчислен след приспадане от нетната добавена стойност по базисни цени на стойността на другите данъци върху производството и прибавяне на стойността на другите субсидии върху производството) измерва доходността от всички фактори на производството - земя, капитал и труд.

Нетният опериращ излишък/нетен смесен доход (изчислен след приспадане от нетната добавена стойност по базисни цени на компенсациите на наетите лица и другите данъци върху производството и добавяне на другите субсидии върху производството) измерва доходността от използването на земята, капитала и незаплатения труд.

Нетният предприемачески доход (изчислен след прибавяне към нетния опериращ излишък/нетен смесен доход на лихвите, получени от земеделските стопанства, опериращи като компании, и приспадане на платените от тях лихви и ренти) измерва компенсацията на незаплатения труд, възнаграждението от земята, принадлежаща на земеделските стопанства, и дохода от използването на капитала.

Предприемаческият доход на българските фермери се е свил с 66,6% за година
4834
 

Последни материали
Виж
Ето нещо, което е добре да приложим и у нас
Британски депутати посещават на групи фермите на острова
МЗХ създава регистър на трайните насаждения в страната
400 000 дка са заявени по новата интервенция за застраховане на продукцията
Поемат се 80% от разходите на овощарите, зеленчукопроизводителите и зърнопроизводителите
МЗХ и ДФЗ имат бюджет за компенсиране на загубите от измръзване при 100% пропаднали площи
ЕС въвежда ответни мита срещу САЩ от 15 април
Инж. Никола Василев е инициатор за първите организирани залесявания по склоновете на Стара планина
Лесовъди и залесители в Ловеч бяха почетени с паметна плоча на парковата алея "Баш бунар"
Утвърдени са и бюджети по схемите за държавна помощ за борба с теления червей
До момента в област Благоевград са подадени 702 заявления за подпомагане по Кампания 2025
Свързани материали
Виж
Статистика - актуални данни
Само за три години фермите в България са се стопили с 25 на сто
С 14% повече плодове са прибрали овощарите през 2023 г.
Германците прекарват средно 12 минути в градинарство и харчат по 20 евро на месец
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Прогнозни данни
Стопанската 2024 г. във Франция приключва със слаби реколти и падащи цени
Селскостопанската продукция на ЕС намалява през 2023 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини