За първи път от много години зърнените запаси на страната към началото на декември са изключително високи – 7 356 233 тона пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица. Данните са оповестени на вчерашното заседание на Консултативния съвет по зърното, проведено в агроминистерството.
Всички помним истерията, с която преди години посрещахме новините за ограничените запаси от зърно и мисълта дали страната ще разполага с достатъчни количества за изхранване на населението до новата жътва. Е, този път сме в коренно противоположната ситуация – хамбарите да преливат от непродадени царевица, слънчоглед и рапица. А проблемът, който се отваря със страшна сила, е в липсата на доходи за земеделските производители, притиснати до стената от срива в световните цени и невъзможността за български експорт. Защото, ако трябва да продават под себестойност, светкавично вървят към фалити.
Ето какво се случва със запасите от зърно към 8 декември т.г. От произведените над 6,5 милиона тона (6 588 680 т) хлебно зърно на склад остават 3 432 457 т пшеница. Това е единствената култура, при която родните земеделци имат някаква възвращаемост и експортът върви с добри темпове. Същото се отнася и за ечемика, чиито запаси към момента са само 401 435 т. Доста слабо към този момент върви търговията с маслодаен слънчоглед, защото складовите наличности са от цели 1 504 582 тона. При царевицата непродаденото зърно 1 812 237 т, а при рапицата - 205 522 тона.
Тези запаси са като воденичен камък на шията на земеделците, затова и държавната администрация е в непрекъснати преговори с Европейската комисия и другите източноевропейски членове на ЕС, които заради украинския внос са в невъзможност да реализират реколтите си.
На вчерашния съвет земеделският министър Кирил Вътев е информирал бранша за последните си разговори с европейския комисар по земеделие Януш Войчеховски и с колегите си Румъния, Полша, Унгария и Словакия, които заедно с България ще настояват отново да има подпомагане за сектора през 2024 г. заради продължаващата война в Украйна.
Към момента агроведомството следи режима с издаване на лицензи за износ от Украйна за България на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица. Малко преди съвета Вътев е провел онлайн среща с украинския министър на аграрната политика и храните Микола Солски. В МЗХ е създадена създадената контактна точка за движението на селскостопанските стоки между двете страни, която се ръководи от заместник-министър Александър Йоцев.
Вътев е съобщил също, че се работи активно и с други министерства, така че много скоро да бъде облекчен разрешителният режим за фермерите за достъп до напояване.