Последните анализи, които Европейската комисия е направила по прилагането на новата Обща селскостопанска политика за 2-годишния преходен период, показват, че всички държави-членки срещат големи трудности по отношение на прилагане на изискванията на „Зелената сделка”. Това съобщи на XI-ия национален агросеминара на Националната асоциация на зърнопроизводителите Снежана Благоева от постоянното представителство на ЕК у нас.
Към този момент в ЕК са предложени цели 25 промени в стратегическите планове от държавите, които вече са подали своите документи. Предвижда се дълъг и сложен процес за одобрение на новите процедури. ЕК в момента подготвя обобщен доклад за прилагане на механизмите на „Зелената сделка”, който ще бъде готов до края на годината, а през февруари догодина всяка държава-членка ще представи и първите си отчети по прилагане на новите интервенции в стратегически си планове за 2023 г., съобщи още Благоева.
Заедно с колегата си Георги Ралчев от постоянното представителство на ЕК тя представи пред земеделската общност бъдещата визия за ОСП след 2028 г. Благоева цитира интересен доклад на Института за европейска политика по околната среда, в който се предлага кардинално преструктуриране на системата за подпомагане. „Тяхната версия има доста утопичен характер, защото в бъдеще директните плащания би трябвало заедно с агроекологичните плащания от 2-ри стълб да бъдат прехвърлени към нов европейски фонд за преход и устойчиво ползване на земята, тъй като той е свързан с инвестиции в екология, затова би трябвало да бъде поет от МОСВ във всяка държав-членка, докато министерствата на земеделието ще администрират втория фонд, койгто ще продължи да стимулира някои секторни политики в областта на земеделието”, уточни тя. По думите ѝ тепърва новите европейски политики ще бъдатг обсъждани на всички нива в държавите-членки.