Федералният министър Джем Йоздемир представи тази седмица Стратегията за биологично земеделие 2030 на Германия. Според Германското земеделско министерство биологичното земеделие предлага отговори на проблемите, свързани с изчезването на видовете и климатичната криза: законовите изисквания водят до опазване на климата, водата и биологичното разнообразие, по-ефективно използване на ресурсите и предимства по отношение на адаптирането към климата. Научно признатите предимства помагат за осигуряване на хранителните доставки в дългосрочен план и предлагат перспективи за развитие на стопанствата. В съответствие с това германското правителство си е поставило за цел до 2030 г. 30 % от земеделската земя да бъде обработвана по биологичен начин.
Документа има за цел да създаде подходящи рамкови условия и да премахне съществуващите пречки по цялата верига на стойността - от осигуряването на суровини през производството и преработката до търговията и потреблението - така че до 2030 г. 30 % от земеделската земя в Германия да се обработва по биологичен начин.
Стратегията за биологично земеделие до 2030 г. акцентира върху четири основни отправни точки:
По-добро зачитане на социалните ползи от биологичното земеделие и производство на храни.
Подкрепа за преработката на биологични храни и увеличаване на дела им в заведенията за обществено хранене извън дома.
Укрепване на научните изследвания, трансфера на знания, наличието на данни и инфраструктурата за веригата на биологичните храни.
Разработване на решения за бюрократичните предизвикателства.
С общо 30 мерки Стратегията за биологично земеделие до 2030 г. показва начините, по които Земеделското министерство на Германия може да работи с всички ключови заинтересовани страни, за да премахне съществуващите пречки. Мерките ще дадат нов, важен тласък за устойчивото укрепване на сектора на биологичното земеделие и храните - по цялата верига на стойността.
Някои ключови области на действие определени от стратегията са:
- Укрепване на производството чрез интензивно биологично развъждане, научни изследвания, консултации и предоставяне на оперативни ресурси, насочени към биологичното земеделие.
- Насърчаване на биологичните преработвателни предприятия, ориентирани към устойчивост, и по този начин укрепване на веригите за създаване на стойност на биологичните продукти, включително в селските райони.
- Разширяване на биологичното хранене извън дома, особено в обществените заведения за хранене.
- Привеждане на Общата селскостопанска политика (ОСП) в съответствие с целите на устойчивостта, опазването на околната среда и климата и високите постижения на биологичното земеделие и хранителната промишленост.
- Разширяване на комуникацията и образованието в областта на биологичното земеделие.
- Създаване на съгласувана правна рамка.