Начало » Новини » Страната
03.11.2023 г.

България е водеща страна в земеделското сътрудничество между Китай и ЦИЕ

Китай се интересува от обмяната на опит в областта на селското стопанство и практиките на Европейския съюз
България е водеща страна в земеделското сътрудничество между Китай и ЦИЕ

България и Китай ще засилят сътрудничеството и търговията със селскостопански и хранителни продукти. Това стана ясно по време на среща на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев и заместник-директора на Комитета по земеделие и въпросите на селските райони на Китайската народна политическа консултативна конференция г-н Ци Джала, в МЗХ, предадоха от пресслужбаата на българската институция.

На срещата присъстваха заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева и извънредният и пълномощен посланик на Китайската народна република в Република България Н. Пр. г-н Дун Сяодзюн. „Двустранните ни отношения винаги са били добри. Вярвам, че партньорството ни в сектор „Земеделие“ ще продължи да се задълбочава и развива“, каза министър Вътев.

Двете страни подчертаха важната роля на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа, който беше създаден през 2015 г. в София. Той развива изключително активна дейност и свързва различни бизнеси между Китай и ЦИЕ, посочи заместник-министър Георгиева и допълни: „ Центърът предприема различни инициативи, свързани с привличане на млади фермери и предприемачи, за трансфер на знания, реализация на иновативни проекти в областта на селското стопанство, кръговата и био икономика, напояването, както и решения за справяне с хранителни отпадъци.“

Според г-н Ци Джала през последните години се наблюдават добри резултати при сътрудничеството на България и Китай в различни области, но особено ползотворни в областта на селското стопанство. „България е водеща страна в земеделското сътрудничество между страните Китай и ЦИЕ“, заяви той.

По време на срещата китайската делегация изрази желание да има обмяна на опит в областта на селското стопанство и практиките на Европейския съюз. „Това е много важна тема за Китай, тъй като ние имаме население от 1,4 млрд. души и 18 млрд. дка земя, която трябва да използваме по добър начин“, поясни заместник-директорът на китайския Комитет по земеделие.

От 2014 година насам, европейската политика в областта на селското стопанство със значителни темпове работи по своите зелени практики. От тази година целите и ангажиментите, които се възлагат към фермерите в целия ЕС са много амбициозни. Очакванията към земеделските стопани са да имат голям принос към постигане на общите цели за намаляване на парниковите емисии, употребата на препарати за растителна защита и антимикробни средства, обясни заместник-министърът.

„Преминаването на едно по-високо ниво в земеделието е свързано не само с обезпечаване на продоволствената сигурност, но и с грижа към природните ресурси и здравето на хората. Изправени сме пред множество предизвикателства на национално ниво за прилагането на новите методи в областта на първичното производство и преработката“, подчерта заместник-министър Георгиева и изтъкна, че за бързия трансфер на знания и иновации в практическата наука МЗХ разчита на Селскостопанска академия, научните институти и Национална служба за съвети в земеделието.

България е водеща страна в земеделското сътрудничество между Китай и ЦИЕ
5354
 

Последни материали
Виж
Поливният сезон е пред провал
Илия Проданов: Колега получи забрана за поливане от река, за да не смущава птичките
Всички интервенции могат да се заявяват онлайн
Близо 15 хил. стопани са очертали над 1 млн. ха през Кампания2025
С 14% повече плодове са прибрали овощарите през 2023 г.
Близо 37 млн. лв. директни плащания са разпределени по Кампания 2024 във Велико Търново
Очертават се трудности с поникване на пролетните култури и обработките
И в Германия фермери страдат от суша в началото на активния сезон
След диагнозата "чума"
Овцевъдите от Велинград без обвързана подкрепа заради недоверието към БАБХ
Свързани материали
Виж
България е стартирала 39 процедури за износ на български селскостопански и хранителни продукти за Китай
Китай въведе мита за соя и царевица от САЩ
След близо 2 месеца без ново потвърдено огнище на шап
Китай разреши вноса на топлинно обработени млечни продукти от Германия
Китай въвежда мита за американските селскостопански стоки
От обилното предлагане на вътрешния пазар губят австралийските доставчици
Вносители на пшеница в Китай забавят и отказват поръчки
Китай е основен производител с близо две трети от количествата
Реколтата от патладжани в света подобри рекорда
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини