Начало » Новини » Страната
03.11.2023 г.

България е водеща страна в земеделското сътрудничество между Китай и ЦИЕ

Китай се интересува от обмяната на опит в областта на селското стопанство и практиките на Европейския съюз
България е водеща страна в земеделското сътрудничество между Китай и ЦИЕ

България и Китай ще засилят сътрудничеството и търговията със селскостопански и хранителни продукти. Това стана ясно по време на среща на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев и заместник-директора на Комитета по земеделие и въпросите на селските райони на Китайската народна политическа консултативна конференция г-н Ци Джала, в МЗХ, предадоха от пресслужбаата на българската институция.

На срещата присъстваха заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева и извънредният и пълномощен посланик на Китайската народна република в Република България Н. Пр. г-н Дун Сяодзюн. „Двустранните ни отношения винаги са били добри. Вярвам, че партньорството ни в сектор „Земеделие“ ще продължи да се задълбочава и развива“, каза министър Вътев.

Двете страни подчертаха важната роля на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа, който беше създаден през 2015 г. в София. Той развива изключително активна дейност и свързва различни бизнеси между Китай и ЦИЕ, посочи заместник-министър Георгиева и допълни: „ Центърът предприема различни инициативи, свързани с привличане на млади фермери и предприемачи, за трансфер на знания, реализация на иновативни проекти в областта на селското стопанство, кръговата и био икономика, напояването, както и решения за справяне с хранителни отпадъци.“

Според г-н Ци Джала през последните години се наблюдават добри резултати при сътрудничеството на България и Китай в различни области, но особено ползотворни в областта на селското стопанство. „България е водеща страна в земеделското сътрудничество между страните Китай и ЦИЕ“, заяви той.

По време на срещата китайската делегация изрази желание да има обмяна на опит в областта на селското стопанство и практиките на Европейския съюз. „Това е много важна тема за Китай, тъй като ние имаме население от 1,4 млрд. души и 18 млрд. дка земя, която трябва да използваме по добър начин“, поясни заместник-директорът на китайския Комитет по земеделие.

От 2014 година насам, европейската политика в областта на селското стопанство със значителни темпове работи по своите зелени практики. От тази година целите и ангажиментите, които се възлагат към фермерите в целия ЕС са много амбициозни. Очакванията към земеделските стопани са да имат голям принос към постигане на общите цели за намаляване на парниковите емисии, употребата на препарати за растителна защита и антимикробни средства, обясни заместник-министърът.

„Преминаването на едно по-високо ниво в земеделието е свързано не само с обезпечаване на продоволствената сигурност, но и с грижа към природните ресурси и здравето на хората. Изправени сме пред множество предизвикателства на национално ниво за прилагането на новите методи в областта на първичното производство и преработката“, подчерта заместник-министър Георгиева и изтъкна, че за бързия трансфер на знания и иновации в практическата наука МЗХ разчита на Селскостопанска академия, научните институти и Национална служба за съвети в земеделието.

България е водеща страна в земеделското сътрудничество между Китай и ЦИЕ
5438
 

Последни материали
Виж
Метеорологичните условия нанесоха тежък удар и на производството
Потреблението на вино в света е на най-ниското си ниво от над 60 години
Лошо време спря полските дейности за седмица, но увеличи запасите от влага
Сеитбата на пролетните култури в Украйна върви със значително закъснение
Какви са символите, обичаите и традициите на християнския празник
Честито Възкресение Христово!
За агнешкото се сещаме предимно по празници
И производството, и вносът на яйца у нас расте
Има и по 50 лева, което според производител е абсурдно
Козунаците за Веикден са поскъпнали с около 5 на сто заради ДДС
Фермата с новия случай е известна с изключителни мерки за биосигурност
Германия отново е свободна от шап, Унгария откри пето огнище
Свързани материали
Виж
Обрат в търговската война
Тръмп спря митата! Не и за Китай
Суроватката изпреварва сухото мляко по доставени количества
Вносът на млечни продукти в Китай расте за четвърти пореден месец
България е стартирала 39 процедури за износ на български селскостопански и хранителни продукти за Китай
Китай въведе мита за соя и царевица от САЩ
След близо 2 месеца без ново потвърдено огнище на шап
Китай разреши вноса на топлинно обработени млечни продукти от Германия
Китай въвежда мита за американските селскостопански стоки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини