Министерството на земеделието работи върху прецизно планиране и баланс между добива на дървесина, възпроизводството и опазването на горите. Това е заявил при срещата си с представители на дърводобивната и дървопреработвателната индустрия министърът на земеделието и храните Кирил Вътев.
„Най-лесно се управляват повторяеми процеси и в горите не трябва да има изненади”, посочи министърът. Допълвайки, че подобни срещи са важни, за да се намери нужния баланс и да може да функционира добре системата, включваща поддържането на горските територии, дърводобива и бизнеса с дървесина.
В управленската програма е заложено да се направи национална инвентаризация на горите, за да е ясно какво е състоянието им. Относно цените на суровината Вътев припомни, че държавата не може да им влияе, те се определят от пазара.
Заместник-министър Маринов е допълнил, че на много места цените на дървесината са актуализирани, направени са нови обекти за преработвателите и са удължени срокове по вече действащи договори. Започнали са промени в нормативната база и съм убеден, че мнението на бранша ще бъде чуто, коментира заместник-министър Тошев. Той допълни още, че въпросите, които поставя бизнесът, постепенно намират своите решения, затова е нужно да се подхожда с разбиране, за да бъде възможно държавата и бизнесът да вървят ръка за ръка.
Директорите на държавните горски предприятия отчетоха дейността си по добив на дървесина от началото на годината до септември месец. Те информираха, че средно около 70% от заложените добиви в годишните планове за реализирани. Предстои първа тръжна сесия, на която се очаква началните цени да бъдат намалени.
Представителите на бизнеса поставиха въпроси свързани с категоризацията на сечите и възможностите за използване на повече механизация в дърводобива. Тема на разговорите бяха провеждането на търговете и възможностите за намаляване на субективния фактор при реализацията им.
В срещата са участваби още заместник-министрът Георги Тошев, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите инж. Стоян Тошев и директорите на шестте държавни горски предприятия.