За да улеснят износа на селскостопански продукти от Украйна, министърът на земеделието на Германия Джем Йоздемир и украинският му колега Николай Солский откриха в началото на октомври нова лаборатория за безопасност на храните. Германското министерство на прехраната и земеделието финансира лабораторията съвместно с ФАО чрез двустранен доверителен фонд. Общата сума на проекта е от 2,7 млн. евро, включващи и вноски от ЕС и Япония. Целта на новата лаборатория е да се увеличи капацитетът за обработка на украински земеделски стоки за износ.
По-ниски цени на слънчогледовото семе в ЕС и Украйна
Федералният министър Джем Йоздемир заяви, „че износът през Черно море остава изпълнен с големи рискове в обозримо бъдеще. Ние помагаме за установяването на алтернативни маршрути за износ, така че Украйна да може да доставя зърното си там, където то е спешно необходимо - а именно в страните от глобалния Юг. Германия работи с ЕС за разширяване на товарните коридори и капацитета на терминалите за селскостопански транспорт. Няма да позволим на Путин да използва глада като оръжие."
Общият украински износ на селскостопански продукти през юли 2023 г. възлиза на едва 3,39 млн. тона зърно, маслодайни семена и други селскостопански продукти. Това е най-ниската стойност от една година насам. Досега много голям дял от тези продукти се изнасяше с кораби през Черно море. Тъй като отмяната на споразумението за зърното от страна на Русия сложи край на износа през черноморските коридори, има нужда от постоянни алтернативни маршрути за износ. Въпреки това износът в посочените мащаби е възможен само чрез по-нататъшно раз ширяване на пътищата за солидарност на ЕС. Ето защо по-нататъшното укрепване на пътищата на солидарността, особено по река Дунав придобива все по-голямо значение. Според оценките на украинското министерство на земеделието капацитетът на дунавския маршрут може потенциално да бъде увеличен с 500-800 000 тона на месец.