През последните години в България обемът на залесяванията в горските територии средно годишно е около 20 000 декраа, заяви заместник-министърът на земеделието и храните инж. Мирослав Маринов на министерска конференция на тема „Най-добри практики и опит във възстановяването на горите, управлението и производството на разсадници”, която се проведе в македонската столица Скопие. В събитието участваха министърът на земеделието, горите и водите на Северна Македония Люпчо Николовски, вицепремиерът и министър на земеделието, горите и водите на Черна Гора Владимир Йокович, министърът на земеделието и селските райони на Албания Анила Денаж, министърът на земеделието, горите и селските райони на Република Фато Пеци.
Маринов уточни, че при избора на дървесни видове превес имат широколистните, които представляват около 80% от всички създадени горски култури. Той съобщи, че на територията на страната за производство на фиданки за лесовъдски цели са регистрирани 174 горски разсадника, от които 151 са държавни. Действията, които всички ние предприемаме сега за опазването и възстановяването на горите, са важни и ще определят наследството, което ще оставим на бъдещите поколения, категоричен бе заместник-миистърът.
Стопанисването на горите е насочено приоритетно към тяхното естествено възобновяване, а залесяванията са предимно за възстановяване с местни и устойчиви дървесни видове, изтъкна той. По думите му сред от основните цели на залесяванията са ограничаването на деградацията на почвите, контролирането на ерозионните и свлачищни процеси, запазването на качеството на земите и подобряването на водния баланс. Ежегодно около 30% от извършеното залесяване е с противоерозионна цел, подчерта Маринов.
Овладяването на горските пожари и бързото възстановяване на горите след това са едни от най-важните проблеми, пред които сме изправени, като за последните 10 години в страната ни са залесени над 16 хил. декара пожарища, отбеляза той. Според него сектор горско стопанство е един от основните, пряко засегнати от изменението на климата. Заместник-министърът е убеден, че промяната в климатичните условия, свързана с продължителни засушавания през последните години, налага да се търсят нови възможности. Той оценява като добра практиката в някои европейски държави да се поливат новосъздадените горски култури чрез системи за напояване, като у нас ни тази практика се прилага в югозападната част по поречието на Струма.