Начало » Новини » Света
05.10.2023 г.

Септември счупи всички температурни рекорди в световен мащаб

Температурните аномалии са огромни - много по-големи от всичко, което някога сме виждали в миналото
Септември счупи всички температурни рекорди в световен мащаб

Според водещ международен набор от данни, който се използва от Световната метеорологична организация (СМО) в докладите за мониторинг на състоянието на глобалния климат, на Земята е бил най-горещият септември в историята - и то с рекордно голяма разлика. Това е продължение на продължителната серия от извънредно високи температури на земната и морската повърхност и е зловещ сигнал за скоростта, с която парниковите газове променят нашия климат. Сега 2023 г. е на път да се превърне в най-топлата година в историята. През последните месеци бяха счупени многобройни температурни рекорди.

През септември средната температура на повърхността е била 16,38 °C. Това е с 0,5°C над температурата на предишния най-топъл септември, през 2020 г., и с около 1,75°C по-топло за месец септември в сравнение с прединдустриалния референтен период 1850-1900 г., сочат данните на Службата на ЕС за климатичните промени "Коперник" (C3S), изпълнявани от Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози.

"От юни насам светът преживя безпрецедентни горещини на сушата и в морето. Температурните аномалии са огромни - много по-големи от всичко, което някога сме виждали в миналото. Обемът на морския лед в Антарктика през зимата беше най-ниският в историята за този период от годината. Особено тревожно е, че затоплянето на Ел Ниньо все още се развива и затова можем да очакваме тези рекордни температури да продължат с месеци, което ще има каскадно въздействие върху околната среда и обществото ни", заяви генералният секретар на СМО проф. Петтери Талас

"СМО ще работи с нашите партньори от научната общност, за да се опита да разбере какви допълнителни фактори допринасят за това изключително затопляне", каза проф. Талас

СМО комбинира набора от данни за повторен анализ C3S (наречен ERA5) с пет други водещи международни набора от данни за своите дейности по мониторинг на климата. Предварителният доклад на СМО за състоянието на глобалния климат през 2023 г. ще бъде публикуван в началото на конференцията на ООН за изменението на климата - COP28, в Дубай през ноември.

"Безпрецедентните температури за този период от годината, наблюдавани през септември - след рекордно лято - счупиха рекордите с много. Този екстремен месец изтласка 2023 г. на съмнителното първо място - на път е да бъде най-топлата година и с около 1,4 °C над средните температури от прединдустриалната епоха. Два месеца преди COP28 - усещането за спешност на амбициозните действия в областта на климата никога не е било по-критично", заяви Саманта Бърджес, заместник-директор на Службата за климатични промени на Коперник.

Колко топлинни рекорда са счупени:

Глобалната температура през септември 2023 г. е най-топлият аномален месец от всички години в набора от данни ERA5 (от 1940 г. насам). 

Септември 2023 г. е бил с 0,93 °C по-топъл от базовия период 1991-2020 г., който се използва като практически инструмент за чувствителни към климата сектори като селското стопанство.

Глобалната температура за периода януари-септември 2023 г. е с 0,05 °C по-висока от еквивалентния период в най-топлата календарна година (2016 г.) и с 1,40 °C по-висока от средната стойност за прединдустриалния период (1850-1900 г.).

В Европа беше регистриран най-топлият септември в историята - с 1,1 °C по-висок от 2020 г., предишния най-топъл септември, като бяха регистрирани много национални температурни рекорди.  Горещината продължи и през октомври.

Средната температура на морската повърхност за септември над 60° ю.ш. - 60° с.ш. (екстраполярния океан) достигна 20,92 °C, което е най-високата регистрирана температура за септември и втората най-висока за всички месеци, след август 2023 г.

Условията на Ел Ниньо продължават да се развиват над екваториалната източна част на Тихия океан.

Септември счупи всички температурни рекорди в световен мащаб
6495
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Европа е най-бързо затоплящият се регион на Земята
2024 г. e най-топлата година в историята
ООН: Свидетели сме на срив на климата - в реално време
Изключение са площите с късно или плитко засети семена
Времето през ноември помогна за закаляването на есенното зърно в Украйна
В България и Румъния обаче потисна развитието на есенниците
Сухото време в ЕС помогна за наваксване на изоставането в сеитбата
Прогноза за времето
Не се лъжете от слънчевия понеделник, след сряда – ураганен вятър и сняг
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 11-17 октомври 2024 година
Времето ще благоприятства брането на овошките и късното винено грозде
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини