Начало » Новини » Света
05.10.2023 г.

Септември счупи всички температурни рекорди в световен мащаб

Температурните аномалии са огромни - много по-големи от всичко, което някога сме виждали в миналото
Септември счупи всички температурни рекорди в световен мащаб

Според водещ международен набор от данни, който се използва от Световната метеорологична организация (СМО) в докладите за мониторинг на състоянието на глобалния климат, на Земята е бил най-горещият септември в историята - и то с рекордно голяма разлика. Това е продължение на продължителната серия от извънредно високи температури на земната и морската повърхност и е зловещ сигнал за скоростта, с която парниковите газове променят нашия климат. Сега 2023 г. е на път да се превърне в най-топлата година в историята. През последните месеци бяха счупени многобройни температурни рекорди.

През септември средната температура на повърхността е била 16,38 °C. Това е с 0,5°C над температурата на предишния най-топъл септември, през 2020 г., и с около 1,75°C по-топло за месец септември в сравнение с прединдустриалния референтен период 1850-1900 г., сочат данните на Службата на ЕС за климатичните промени "Коперник" (C3S), изпълнявани от Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози.

"От юни насам светът преживя безпрецедентни горещини на сушата и в морето. Температурните аномалии са огромни - много по-големи от всичко, което някога сме виждали в миналото. Обемът на морския лед в Антарктика през зимата беше най-ниският в историята за този период от годината. Особено тревожно е, че затоплянето на Ел Ниньо все още се развива и затова можем да очакваме тези рекордни температури да продължат с месеци, което ще има каскадно въздействие върху околната среда и обществото ни", заяви генералният секретар на СМО проф. Петтери Талас

"СМО ще работи с нашите партньори от научната общност, за да се опита да разбере какви допълнителни фактори допринасят за това изключително затопляне", каза проф. Талас

СМО комбинира набора от данни за повторен анализ C3S (наречен ERA5) с пет други водещи международни набора от данни за своите дейности по мониторинг на климата. Предварителният доклад на СМО за състоянието на глобалния климат през 2023 г. ще бъде публикуван в началото на конференцията на ООН за изменението на климата - COP28, в Дубай през ноември.

"Безпрецедентните температури за този период от годината, наблюдавани през септември - след рекордно лято - счупиха рекордите с много. Този екстремен месец изтласка 2023 г. на съмнителното първо място - на път е да бъде най-топлата година и с около 1,4 °C над средните температури от прединдустриалната епоха. Два месеца преди COP28 - усещането за спешност на амбициозните действия в областта на климата никога не е било по-критично", заяви Саманта Бърджес, заместник-директор на Службата за климатични промени на Коперник.

Колко топлинни рекорда са счупени:

Глобалната температура през септември 2023 г. е най-топлият аномален месец от всички години в набора от данни ERA5 (от 1940 г. насам). 

Септември 2023 г. е бил с 0,93 °C по-топъл от базовия период 1991-2020 г., който се използва като практически инструмент за чувствителни към климата сектори като селското стопанство.

Глобалната температура за периода януари-септември 2023 г. е с 0,05 °C по-висока от еквивалентния период в най-топлата календарна година (2016 г.) и с 1,40 °C по-висока от средната стойност за прединдустриалния период (1850-1900 г.).

В Европа беше регистриран най-топлият септември в историята - с 1,1 °C по-висок от 2020 г., предишния най-топъл септември, като бяха регистрирани много национални температурни рекорди.  Горещината продължи и през октомври.

Средната температура на морската повърхност за септември над 60° ю.ш. - 60° с.ш. (екстраполярния океан) достигна 20,92 °C, което е най-високата регистрирана температура за септември и втората най-висока за всички месеци, след август 2023 г.

Условията на Ел Ниньо продължават да се развиват над екваториалната източна част на Тихия океан.

Септември счупи всички температурни рекорди в световен мащаб
5994
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2023
ДФЗ преведе над 7,3 млн. лева на 725 биопчелари
Всички заявления трябва да имат статус Чакащо ръчно зареждане в ИСАК
До 13 август се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 юли – 1 август 2024 година
Сушата се завръща с високи температури
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-26 юли 2024 година
Трета седмица не помръдват котировките за зърно и слънчоглед на борсата
Съвети за градинаря
Причини за напукване на доматите и необходими мерки
Срещи с бранша
Днес и в понеделник ДФЗ ще плати субсидиите за биопчелари и биоживотновъди
Свързани материали
Виж
Всички държави трябва да дадат планове за ограничаване повишаването на температурата до 1,5°C
Антониу Гутериш: Лудостта изпепелява единственият ни дом
Земята преживя най-топлия ден в най-новата си история
За 20 области е обявен жълт код за интензивни валежи
Плодовете обаче ще бъдат едри и сочни
Сезонът на ягодите във Великобритания започва с половин месец закъснение
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 17-23 май 2024 година
Времето остава неустойчиво с чести валежи, но при по-високи температури
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 10-16 април 2024 година
Задържа се неустойчиво време с валежи със стопанско значение
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини