Бившият заместник-министър на земеделието и добре познат производител на картофи Тодор Джиков осъмна с обрана слънчогледова нива за поредна година, съобщи Българското национално радио. Пред медията Джиков подчерта, че това не е частен случай, а масово явление, и то от години:
"Аз се занимавам със земеделие от 2001 г., т.е. вече 23 години, това е ежегодно. Даже бих казал, че това е ежедневие. Обидно е, болно е. Не мога да си обясня как така държава, която има желание да влиза в Шенген и еврозоната, всяка година вдига жандармерията да си охранява черешови градини, лозови насаждения, земеделска продукция. Как така 30 години депутати, политици, управляващи не намериха механизъм, по който да спрат тази вакханалия?", неясно защо се чуди бившият управленец при положение, че е бил и от другата страна на барикадата и би трябвало отдавна да е наясно как стоят нещата.
Той споделя, че в началото е подавал сигнали в полицията и в министерство на земеделието, но "на човек му писва". "Полицията задържаше нарушителите, кметът на съответното населено място им налагаше санкции - 100-200 лв., никаква събираемост. Абсолютната безнаказаност на практика води до това положение, че ние вече сме свикнали, всички земеделски производители, да плащаме данък спокойствие, който се изразява с около 5% посегателство върху нашата земеделска продукция", изтъкна Джиков. Той посочи, че на много места хората решават този проблем с наемането на частни охранителни фирми за опазване на нивите. "Едва ли не ние сме в 90-те години и за да си спокоен, трябва да наемеш частна фирма, за да те охранява. Къде тогава е държавата?", пита бившият заместник-министър .
Регистрираните кражби на земеделска продукция напоследък са около 6 000 ежегодно, като разкриваемостта е близо 50%, уточнии той. По думите му въпросът не е в стойността на загубата, проблемът е в болката и безсилието.
Според него е напълно възможно е да се обвържат получаването на пари от държавата със събираемостта на актовете.
В СинорБГ сме категорични, че всяка кражба е тежък удар за потърпевшия, а при селскостопанската продукция е свързана и със значителни материални и емоционални щети. Не помним обаче бившият заместник-министър, докато заемаше поста, да е подемал каквато и да било инициатива по отношение на въпросите за отговорността на държавата, които сега повдига, а те очевидно са били актуални от години по собствените му признания.
Венцислав Дяков