Румъния отчита добра пшенична реколта тази година с добиви от 5 тона от хектар, което е повече в сравнение с миналогодишната, заяви румънският мминистър на селското стопанство и развитието на селските райони Флорин Барбу, цитиран от местната информационна агенция Agerpres. „Селскостопанската година е добра. Имаме средно 5 тона от хектар пшеница, което означава малко по-големи добиви в сравнение с миналата година. Реколтата от есенниците е добра, по-богата от тази през 2022 г. Ще дадем пресконференция през септември, на която ще обявим всички данни”, каза Барбу.
По думите му обаче сушата се е отразила на царевицата и слънчогледа, като са пострадали посевите на 4500 хектара. „Културите, засети през пролетта, бяха засегнати, като сушата бе много по-силна през този период. В момента имаме доклади от комисии на окръжно ниво за почти 4500 хектара с пролетници, засегнати от сушата. До момента това не са големи площи за мащаба на Румъния. Засега изчакваме, но ще споделим данните, не държим в тайна такива неща. Опитваме се да осигурим финансов ресурс, за да помогнем на пострадалите фермери. Нещо повече, изчакваме данните за зеленчуците, където крайностите в метеорологичните условия предизвикаха значително опустошение. Говорим за района на Матка, на Олт, на Стрейещи и изчакваме оценките. Разбира се, ще подкрепим румънските фермери и производителите на зеленчуци”, обеща той.
По данни на румънския Национален статистически институт през миналата година страната е прибрала 18,84 млн. тона зърнени култури – с 32% под резултата от 2021 г. При пшеницата спадът е бил с 18% до 8,68 млн. тона, като добивите са намалели до 4,004 тона от хектар. Румъния е била на 5-то място в Европейския съюз по засети площи с пшеница през 2022 г. след Франция, Германия, Полша и Испания и 4-та по производство след Франция, Германия и Полша.
През 2022 г. в Румъния са жънати и 8,04 млн. тона царевица – почти наполовина под прибраните 14,82 млн. тона през 2021 г. заради силната суша при добиви от едва 3,298 тона от хектар. Въпреки това Румъния е била на първо място по засети площи с царевица в Европейския съюз и на второ място по производство след Франция.