Начало » Новини » Страната

След анализ ще се тръгне към финансова децентрализация на общините

Решения на Министерския съвет
Синор.БГ / 25.08.2023 г.
След анализ ще се тръгне към финансова децентрализация на общините

Снимка: Министерски съвет

На вчерашната среща на премиера Николай Денков, вицепремиера Мария Габриел и заместник-министъра на финансите Георги Клисурски с представители на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), е обсъждано искането за финансова децентрализация на местните власти. Кабинетът подкрепя това искане, но след внимателен анализ, който предстои да направи Министерството на финансите, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.

Има политическо съгласие да се предприемат реални стъпки към по-голяма самостоятелност на местните власти, е посочил министър-председателят. За целта ще се търси подход, който няма да допуска ощетяване на никоя община. Освен това процесът на децентрализация трябва да се развива паралелно с повишаване на прозрачността и подобряване на контрола върху разходването на публични средства.

Обсъдени бяха възможностите за създаване на нови целеви фондове, чрез които общините да финансират свои проекти.

В хода на разговора кметовете представиха подкрепен от всички общини модел за финансова децентрализация, който е разработен през 2022 г. въз основа на предоставени официални данни от Министерството на финансите и други държавни институции. В него са изследвани възможните сценарии за всички 265 общини в страната.

Кметовете изразиха задоволство от това, че техните предложения са били чути при подготовката на държавния бюджет за тази година. Те се надяват на също толкова ползотворно обсъждане на проекта за 2024 г.

Вицепремиерът Мария Габриел заяви готовност да съдейства на общините да работят по-активно с българските търговски аташета и посланици зад граница, за да привличат инвестиции по-лесно.

След анализ ще се тръгне към финансова децентрализация на общините
5435
 

Последни материали
Виж
Симеон Радев за реакцията на Русия
България празнува 140 години от Съединението на България
При ръст от едва 72 на сто в тонажа на доставените животни
Приходите от износа на едър рогат добитък от Украйна скочиха двойно
Добрата реколта от зърно в общността се отрази по същия начин на вноса
Износът на мека пшеница от ЕС се срина почти наполовина през юли и август
Полезни съвети
Есенно третиране на почвата срещу фитофтора
Заради натоварения туристически трафик и смъртния случай край Ябълково
Ограждат пореден път край Кюстендил срещу безстопанствени животни
Иззети са дългоцевни ловни оръжия, термоприцели, супресори и боеприпаси
Заловиха трима бракониери при 2 акции в национален парк само за ден
Свързани материали
Виж
С остатъчен бюджет от близо 67 млн. евро
През есента ще има нов прием по интервенцията за общините
Втора част за срещите по области и общини
График за изнесените приемни на НССЗ през август
Решения на Министерския съвет
Държавата рестартира инвестиционната програма за общински проекти
Приемът ще бъде отворен до 4 юли
Отворен е втори прием по интервенцията за инвестиции в общинска инфраструктура
Проверете всички срещи до края на март по общини
Близките дати за изнесените приемни на службите за съвети в земеделието
Малките общини кандидатстват за наградите „Нов европейски Баухаус“ 2025 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини