Един от начините общините да насърчат бизнеса в селата е, ако законодателно държавата принуди кметствата да отдават дългосрочно под наем земеделските, земи, които не са потърсени по време на реституцията. Това съобщи биофермерът Веселина Ралчева по повод предложенията за промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), които браншовите организации тепърва ще разискват в Консултативния съвет по поземлените отношения.
Фермерите отдавна настояват държавата да принуди общините, които след влизането в сила на плановете за земеразделяне и одобрените карти на непотърсените след реституцията земеделски земи (по член 19 от ЗСПЗЗ) и вече станали общинска собственост, да ги ползват по начин, който да насърчава бизнеса в селата. „Нашето предложение е земите от общинския поземлен фонд да се отдават дългосрочно за ползване от реални животновъди или растениевъди, така че всеки начинаещ фермер, който няма собствена земя, да получи шанс да развива земеделие или животновъдство”, поясни Веселина Ралчева.
Указания как да попълвате дневниците за паша
Ще припомним, че земите по чл. 19 са били частна собственост преди национализацията от 1945 г., но след реституцията от 1991 г. поради редица неуредени документи или липсата им емлячните регистри, сегашните наследници на старите собственици не успяха да се докажат притежанието на огромна част от земеделските имоти. Всички тези имоти станаха притежание на общините, като в последните години кметове или наместници често разпределят тези имоти по роднинска линия, вместо да ги управляват и използват за общото благо на населените места.
Неслучайно от днес жителите на Генерал Тошево се вдигнаха на протест, за да защитят един от малкото кметове в страната, които до този момент не самоуправства, а разпределя общинските земи в името на местната общност, съобщиха протестиращи.
Екатерина Стоилова