Начало » Новини » Страната

Испания ще ни консултира за фермерските пазари и кооперативите

Среща на земеделския министър с посланика на кралството
Синор.БГ / 18.07.2023 г.
Испания ще ни консултира за фермерските пазари и кооперативите

Снимка: Министерство на земеделието

На среща, проведена днес в агроведомството, министърът на земеделието и храните Кирил Вътев и посланикът на Испания в България Алехандро Поланко Мата обсъдиха приноса на земеделските кооперативи за развитието на икономиката и възможностите за разширяване на търговията със селскостопански стоки между двете страни.

Посланикът информира за приоритетите на испанското председателство в областта на земеделието и рибарството. И представи данни за развитието на земеделските кооперации в неговата страна, като изтъкна, че секторът създава работни места и е икономически ефективен. Чрез тях се привличат и млади фермери, като се осигурява значителен брой работни места за жените, включително на ръководни позиции.

„Испанските кооперативи са успешен работещ модел и имаме желание да се възползваме от това ноу-хау, заради сериозните предимства, които осигурява сдружаването на земеделските производители. Особено важно е това от гледна точка на успешната пазарна реализация на селскостопанските продукти“, заяви министър Вътев.

На срещата е дискутиран също испанският модел за централизирани градски тържища и регионални фермерски пазари. Посланикът заяви, че тези структури осигуряват предвидимост на цените за земеделските стопани и директен достъп до потребителите.

Министър Вътев отбеляза значението на късите вериги на доставки за земеделските производители, включително при търговията със свежи продукти. Той допълни, че посочените успешни примери могат да са полезни за подобряване на конкурентоспособността на по-малките стопанства и в България.

Друга дискутирана тема бе актуалната ситуация на пазара на зърно, където тази година родните зърнопроизводители загубиха сериозни позиции поради конкурентния внос от Украйна.

Испания ще ни консултира за фермерските пазари и кооперативите
3135
 

Последни материали
Виж
Европарламентът иска постоянен контрол при вноса
Какво ядем? БАБХ прави само 150 проби за пестициди в храните при границите ни
Червеният пипер с инсектицида е изтеглен незабавно от пазара на ЕС
Хърватия откри високо ниво на метомил във вносни македонски чушки
В рамките на споразумението между двете страни за внос на 700 000 тона годишно
Бангладеш закупи скъпо 220 000 тона пшеница от САЩ
На 17 и 18 октомври до с. Мечкарево
Шоу с коне, фермерски базар и елитни породи ще съберат хиляди в Сливен
Министър Тахов и Светлозар Патарински трябва да подадат оставки
НОКА обвини МЗХ и БАБХ в бездействие причиняващо паника и унищожение на ферми
Лесотехническият университет е съорганизатор на конференция за борба с инвазивните чужди видове
Свързани материали
Виж
В стойностно изражение увеличението на полугодието е с 14 на сто
Вносът на свежи плодове и зеленчуци в Испания нарасна с 9 на сто
Испания предприе спешни мерки за защита на на Канарските острови от филоксера по лозата
Цени на дините и пъпешите в Испания, консумация и сезонност
Испания продължава да е начело по брой професионални пчелари
Производството на мед в Испания е нараснало с 20 % през последната кампания
Цените на земеделската земя в Испания продължават да се покачват
Испания отпуска допълнителни 100 милиона евро директна помощ за фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини