Още на първия ден на срещата на върха в Брюксел лидерите на Европейския съюз изразиха загриженост относно „забавянето на реализацията“ на „Черноморската зърнена инициатива” за износ на селскостопанска продукция от Украйна и призоваха за пълното й прилагане. Руският президент Владимир Путин обаче е на мнение, че западните държави внасят по-голямата част от украинското зърно за себе си, а не за нуждаещите се страни в Африка. Прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков заяви още на 21 юни, че няма предпоставки за удължаване на сделката за зърно, тъй като задълженията на запада към Русия не се изпълняват. Впрочем медиите забравят да цитират края на изказването на говорителя на Кремъл, а то е „…но все още решение няма (!)”
Експертите са на мнение, че все още има надежда, но шансът наистина е минимален. „Кремъл ще трябва да реши дали да удължи зърнената сделка в Черно море, която иначе изтича на 18 юли, и това ще бъде основен фактор за посоката на ценовото развитие през близките седмици”, смята един от най-авторитетните анализатори на зърнения пазар Бен Потър (Ben Potter). В търговските среди се говори, че Брюксел разглежда възможността за създаване на дъщерна компания на руската Россельхозбанк, която ще може да се свърже с международната междубанкова система SWIFT. Въпросът обаче е сложен, тъй като според западни източници въпросната Россельхозбанк е под контрола на Кремъл. Нейният бивш главен изпълнителен директор Дмитрий Патрушев е настоящ министър на земеделието и син на Николай Патрушев, помощник на Путин и секретар на руския Съвет за сигурност.
Според Украйна шансовете за удължаване на срока на зърнената сделка са много ограничени и дори по-скоро са минимални. Това несъмнено е много голям проблем за страната. Медиите информират, че след краткото посещение в София и Прага украинският президент Володимир Зеленски лети към Турция, за да обсъди с колегата си Реджеп Ердоган възможностите за удължаване на зърнената сделка.
Зеленски несъмнено максимално ще използва трудната ситуация с доставките на украинското зърно чрез черноморските терминали при среща на върха на НАТО следващата седмица. Украинският президент разиграва черноморската карта, за да осигури бързите доставки на изтребители F-16 за страната си. „Стабилното функциониране на зърнената инициатива е важно за целия свят. Ако руснаците започнат да блокират зърнения коридор, няма какво да кажем. Бойните самолети F-16 ще ни позволят да изградим отбраната на зърнения коридор”, заяви Зеленски в интервю за CNN. Електтронното издание AgroPortal пък акцентира, че според него „изтребителите F-16 не само помагат на тези, които са на бойното поле, да вървят напред, присъствието на тези самолети има и много важна хуманитарна мисия“.