За последните 30 години България два пъти отпуска сериозни средства за изработването на стратегии за напояване, създадени с експертната помощ на Световната банка и целящи да възвърнат старата слава на поливното българско земеделие. И двата пъти обаче политически лобита попречиха на идеята за възстановяване на хидромелиоративните системи, с които до 1989 г. бяха напоявани цели 12 милиона декара от обработваемата земя.
Крайно горещите лета и сухи есени от последните 4-5 години нанесоха тежки загуби за земеделците и въпреки това проблемът упорито оставаше незабелязан. Очевидно обаче този кабинет е решен да сложи край на продължилата с десетилетия епопея на безсмислените опити да се помогне на бранша, като отговорните администратори в Министерството на земеделието и храните възнамеряват да реанимират предишните проекти.
При днешното представяне на новия екип на агроведомството министърът на земеделието Кирил Вътев и заместникът му Георги Тошев подробно разясниха, че ще използват активната подкрепа и на българската наука, стъпвайки върху базата на стратегията за напояването на Световната банка, подготвена още през 2015 г. „Разполагаме с достатъчно информация от анализите на Световната банка, така че основата я имаме”, посочи Тошев.
Представянето на екипа на агроминистерството
Ще бъде формирана работна група с участието на специалисти от Българската академия на науките и експерти от Израел, чийто опит в изграждането на хидромелиоративни системи е добре познат на българската общност. Въз основа на данните за климатичните промени министерството цели да подготви нова стратегия, като обещанията са това да стане сравнително бързо.
Освен ресорите на зам. министрите на земеделието днес министър Вътев съобщи и имената на тримата съветници, които ще помагат на ръководството - това са доказани експерти в своите области, които са добре познати и сред бранша. Освен председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов, който беше представен в самото начало, като съветник по биопроизводството е избран Стоилко Апостолов от Фондация „Биоселена”. Бившият изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев пък ще консултира ръководството на агроминистеррството в областта на ветеринарните въпроси и агрохранителната верига.