Начало » Важно за фермера » Гори и екология
06.06.2023 г.

Продавачите на частни гори на държавата няма да могат да определят цената

Според новите правила за изкупуване това ще правят независими оценители
Продавачите на частни гори на държавата няма да могат да определят цената

Утвърдени са нови правила за изкупуване на частни гори от държавните горски предприятия със заповед на министъра на земеделието в съответствие с чл. 163 от Закона за горите, съобщиха от дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ в  министерството на земеделието.

Изкупуването се реализира от държавните горски предприятия, с което се извършва увеличаване и комасиране на горските територии и се създават условия за по-ефективното им управление, опазване и поддържане на добро здравословно състояние и жизненост, каквато е основната цел на лесовъдството. Средствата за закупуването и съпътстващите го разходи се осигуряват от целевия фонд „Инвестиции в горите“, който акумулира приходи от дейността на предприятията.

С промените се разширява обхватът на допустимост на имотите, предлагани за изкупуване, като вече са допустими не само имоти на физически лица, но и на общини и юридически лица. Отпада кампанийният прием на заявления от собствениците, като процедурата за прием ще е отворена целогодишно, а определените от държавните предприятия комисии ще разглеждат постъпилите заявления на всеки три месеца. Отменено е класирането на заявените имоти по зададени критерии, като с предимство са имоти, граничещи с горски територии държавна собственост със защитни и специални функции съгласно Закона за горите, както и имоти на физически лица.

За имотите, собственост на общини, предимство при изкупуването се дава на тези, в които преобладават насаждения с характеристики на „гора във фаза на старост“. Целта е държавата да стопанисва и опазва старите гори, в които не е осъществявана стопанска дейност през последните десетилетия, следвайки Европейската стратегия за горите до 2030 г.

С измененията отпада изискването при подаване на документите собственикът сам да посочва цена за закупуване на имота. Стойността се определя на базата на оценка, изготвена от правоспособен независим оценител, а разходите за извършването на оценката са за сметка на купувача – съответното държавно предприятие. Продължава да е в сила правилото, че се изкупуват само цели имоти и не могат да са предмет на сделка техни идеални или реални части. Съгласно новите правила собствениците следва в 14-дневен срок да потвърдят писмено това в качеството си на заинтересована страна с цел гарантиране на техния интерес. С оглед защита и на държавния интерес и намаляване на злоупотребите е въведено условие, че държавните предприятия няма да закупуват имоти, чиито собственици са отказали през предходните 12 месеца сделки по продажба на заявените от тях имоти на държавните предприятия на определената с оценката цена.

Новите правила дават възможност управителните съвети на съответните държавни предприятия да предлагат на министъра на земеделието изменения на утвърдените им годишни финансови планове за увеличаване на средствата за закупуване на горски територии.

До момента успешно са реализирани четири такива целеви кампании - през 2016 г., 2020 г., 2021 г. и 2022 г., като процедурите от последната кампания през 2022 г. се приключват по стария нормативен ред.

Продавачите на частни гори на държавата няма да могат да определят цената
4209
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
За 2025 година
МЗХ обсъжда със синдитаките колективния трудов договор в сектор „Гори“
Решения на Министерския съвет
Промени в бюджета на МЗХ за 2024 г. заради разходи по опазване на горите
Финансирана по програма LIFE
Международна конференция за възстановяването на горите
Предлага интервенциите през 2025 г.
МЗХ насочва 94 млн. евро за биоразнообразието в горите
Земеделски министри се събраха в Бон на конференция за устойчивото управление на горите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини