Държавен фонд „Земеделие“ изплати 1 223 351 лв. на 11 бенефициенти по Програмата за морско дело и рибарство за периода 2014-2020 г., съобщиха от „Разплащателна агенция” към ведомството. По сметките на 7 кандидати, които изпълняват публични проекти, са преведени 868 251 лв. По други 4 договора, които се реализират от частни кандидати, са наредени 355 100 лв.
Най-много средства – 544 188 лв. – са изплатени на община Поморие, която има 4 проекта по ПМДР 2014-2020. Общината получава авансови плащания по 2 договора по мярка 1.8 „Рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки“ от стратегията на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Поморие. Финансова помощ за първия е 156 003 лв. Инвестицията е предназначена за модернизацията на слип за рибарски лодки в „Рибарско пристанище Поморие". За втория проект по мярка 1.8 са преведени 153 798 лв. Инвестицията по ПМДР 2014-2020 е за създаване на морски център „Магазия” – Поморие“, който ще обслужва рибарско пристанище.
По друг проект на общината, който се реализира по мярка 4 „Инвестиции в качеството на живот и привлекателността на рибарския район“ от стратегията на МИРГ Поморие, е отпуснат аванс от 155 628 лв. Помощта е за рехабилитация на крайбрежна алея и зелените площи на улица „П. К. Яворов“. Предвижда се още и подмяна на настилката и старите осветителни тела в оста на алеята.
Последният проект, за който общината получава аванс от 78 759 лв., е договориран по мярка 5 „Засилване на ролята на рибарската общност“ от стратегията на МИРГ Поморие. Средствата са отпуснати за провеждане на 3-дневен фестивал под надслов „Рибен фест – Поморие”.
На община Бургас са изплатени 239 985 лв. по мярка 1.8 „Рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки“. Със средствата от ЕС се изгражда нова лодкостоянка в квартал „Сарафово“. Тя ще осигури сезонно укритие за малки рибарски лодки. Капацитетът на съоръжението е за 20 плавателни съда с дължина 6,5 м.
Аванс в размер на 64 738 лв., е преведен на МИРГ „Несебър-Месемврия“. С безвъзмездната помощ се финансират текущите разходи на групата за 2023 г. Средствата са осигурени по мярка 4.2. „Изпълнение на стратегиите за водено от общностите местно развитие“ от ПМДР 2014-2020.
Субсидия под формата на авансово плащане от 19 340 лв., получава и община Долни чифлик. Проектът е чест от стратегията на МИРГ „БЧС Бяла-Долни чифлик-Аврен“ по мярка 4. Целта на инвестицията е да спомогне за популяризирането на територията на МИРГ като подходящо място за инвестиции и туризъм.
Три от частните проекти, които получават плащания в размер на общо 287 945 лв., са част от стратегията на МИРГ „Несебър-Месемврия“. Най-голямата сума – 188 397 лв. – е наредена по сметката на бенефициент, който реализира инвестиция по мярка 3.1 "Развитие на нови туристически продукти и атракции" от стратегията на рибарската група. С безвъзмездната помощ ще бъдат закупени съоръжения за оборудване на общинския ветроходен клуб с учебни плавателни съдове. Целта на проекта е клубът да се утвърди като гръбнак на националния отбор на България по ветроходство и превръщане му в център на ветроходния спорт в България.
Вторият бенефициент получава плащане от 55 329 лв. по мярка 3.2 "Популяризиране на местните ресурси и подкрепа за развитието на дребно мащабна инфраструктура" от стратегията на МИРГ „Несебър-Месемврия“. Безвъзмездната помощ се отпуска за разработени 4 нови туристически пакета с акцент върху слабо популярни ресурси и населени места от община Несебър, рибарски селища и др.
За третия частен проект, договориран чрез МИРГ „Несебър-Месемврия“, са наредени 44 219 лв. Със средствата се организира 6-ото издание на международния фестивал за любителските клубове по народни танци “Море бушува, Обзор танцува“. Фестът събира фолклорни ансамбли от Македония, Гърция, Турция, Румъния, Унгария и Украйна.
Финансова помощ от 67 155 лв. е преведена на бенефициент по мярка 1.1.1. „Добавяне на стойност в рибарството“ от стратегията на МИРГ „Варна, Район Аспарухово-Белослав-Аксаково“. Субсидията е предназначена за закупуване на мобилен модул за първично пречистване на миди и съхранение на жива риба в хладилен бус. Целта на проекта е да се скъси веригата на доставка към крайния потребител.