Румъния няма да наложи едностранно забрана за внос на зърно, произведено в Украйна, и ще изчака Европейската комисия да приложи мерки в подкрепа на фермерите от Централна и Източна Европа, обяви министърът на селското стопанство на страната Петре Дая, цитиран от „Ройтерс”. Двете страни обаче ще се консултират всяка седмица за очакваните количества, опитвайки се да ограничат доставките, уточни Дая след среща с украинския си колега Микола Солски, проведена в румънската столица Букурещ.
„Мисля, че е необходимо да изчакаме ... да видим какво ще реши ЕК и тогава ще се срещнем пак, за да въведем дългосрочни правила, защото Румъния и Украйна са големи зърнопроизводителки”, изтъкна румънският министър. Според Солски пък е очевидно, че настоящото положение изисква „бързи решения”. „Наясно сме, че тези решения трябва да бъдат благоприятни за румънските фермери”, коментира той.
В сряда ЕК обяви, че ще предприеме спешни „предпазни мерки” за вноса на пшеницата, царевицата, слънчогледа и рапицата от Украйна, компенсирайки местните фермери и разрешавайки до края на юни вноса на посочените култури от Украйна в България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия само при положение, че те са предназначени за реекспорт в други държави-членки на ЕС или за трети страни. Всички с изключение на Румъния наложиха временни забрани за внос на различни селскостопански продукти от Украйна, които ще трябва да отменят, за да получат помощ от ЕС. Част от посочените страни обаче искат разширяване на списъка на ЕК включително с мляко и млечни продукти, продукция от птицевъдния сектор и пчелен мед.
След блокирането на черноморските пристанища на Украйна от нападналата я Русия тя потърси други маршрути за доставки за селскостопанската си продукция. Милиони тонове зърно и маслодайни култури, по-евтино от произвежданото в ЕС и освободено от мита, в крайна сметка останаха на пазарите в съседни държави, като увеличиха неимоверно предлагането и натиснаха силно цените им, свивайки значително доходите на местните фермери.