Биологичните фермери се мъчат със спада на продажбите и резкия ръст на разходите, като все по-често се връщат към традиционното производство, констатира д-р Олаф Цинке в статия в електронното издание AgrarHeute.
В продължение на десетилетия производството на биологични продукти неотклонно нарастваше, но тенденцията се промени – все повече производители се връщат към традиционното селско стопанство. В Австрия органите за биологичен контрол обявиха, че през миналата година 1450 ферми са се отказали от биопроизводството, а стотици планират да ги последват. Засега актуални данни за Германия в това отношение липсват, но доста примери рисуват опасно положение в биологичния сектор.
Ставките за биопчеларство ще варират от 3 788 лв. до 42 652 лева на стопанство през 2023 година
В началото на тази година Джени и Хайо Пьол от централната част на провинция Хесен се върнаха към традиционното животновъдство, въпреки че получават с 11 евроцента по-малко за литър мляко. Спадът на приходите се компенсира от икономиите от фураж. „Обикновените фуражи са 2 пъти по-евтини от биологичните”, обясняват семейство Пьол.
Спадът в покупателната способност заради инфлацията е проблем за много домакинства в Германия, посочват от института за макроикономика и изслеване на бизнес циклите Фондация „Ханс Бьоклер”. За Геролд Рахман, президент на Института за биологично земеделие „Тюнен”, настоящото развитие също не е изненада. „Веднага щом биологичното земеделие стане нерентабилно, още повече фермери в Германия биха предприели тази стъпка“, заключава той.
Доскоро приходите на биофермерите в Германия бяха по-високи от тези на колегите им, практикуващи традиционно производство. Основната причина бяха екологичните премии и големите субсидии. Добивите в земеделието и продуктивността на млечните породи в биологичния сектор са двойно по-ниски от получаваните при обичайно производство и това е причината, въпреки високите цени, да не успяват да си покрият разходите. „Производствените разходи се повишиха до такава степен, че не се компенсират от ръста на цените на суровото мляко и останалите продукти. Изкупната цена на суровото мляко в биологичния сектор е около 60 евроцента за литър, но трябва да стигне 73 евроцента, за да покрие разходите”, изчислява Франц-Йозеф Дрилер от покрайнините на Падерборн.
Точно толкова драматично е положението и в Австрия. „През 2022 г. 1450 ферми се отказаха от биологичното земеделие и разтрогнаха договорите си с проверяващите органи”, заяви говорителят на австрийските органи за контрол на биологичните продукти Волфганг Пиркълхубер. В Залцбург например още 230 биопроизводители са готови да се откажат. Опасността отказът да придобие масов характер е голяма, преценява управителният директор на асоциацията „Био Австрия Залцбург” Андреас Швайгхофер.