След 56-те милиона евро, които миналата седмица бяха одобрени от кризисния резерв за земеделие на ЕС за компенсиране на фермерите от България, Румъния и Полша, пострадали от безмитния внос на украинско зърно, има готовност Европейската комисия да отпусне нови 75 млн. евро за потърпевшите страни. Това е посочил при срещата си с ръководителя на икономическия отдел към посолството на Германия в България Мориц Зайлер заместник-министърът на земеделието Георги Събев, съобщиха от агроведомството. От своя страна Мориц Зайлер е заявил, че Германия ще подкрепи това искане.
Само през миналата година внесеното количество маслодаен слънчоглед в България е повече от 20 пъти спрямо 2021 г., а това е сериозен натиск върху производството на зърнени култури, е пояснил Събев при срещата. Припомняйки, че зърнопроизводството е структуроопределящ сектор за развитието на земеделието, което има важна социално-икономическа роля за България, затова и страната ни работи активно за намаляване на негативните щети от спада нва доходите на земеделските прозводители. „Заедно с колеги от други държави членки на Европейския съюз (ЕС), които са засегнвати от спада в цените на зърното, България възнамерява да инициира система за проследяемост на продуктите и суровините през т. нар. „коридори на солидарност”, за да се види дали остават в ЕС или пътуват по предназначение към нуждаещите се държави, е посочил още зам. министърът.
На срещата с германския експерт Събев е представил и необходимостта от изграждане в най-кратки срокове на допълнителни складови помещения за съхранение на суровините, а също и за използването на друг вид транспорт като железопътния, през който тези коридори да вървят.
Георги Събев информира още, че България е солидарна с Украйна, но това не трябва да застрашава работата на българските производители. Той обясни още, че у нас съществува проблем и с украинския внос на орехи и мед. „През последните години чрез финансиране от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони бяха подпомогнати проекти за възстановяване и изграждане на орехови масиви. Предостави се и помощ за пчеларите, но с влизането в сила на Споразумението за свободна търговия се получи огромен натиск върху тях“, подчерта Събев.
По време на срещата бяха обсъдени и мерките, които страната ни е предприела във връзка с повишените цени на хранителните продукти. Заместник-министърът посочи, че предприетите мерки до момента от правителството са насочени в три посоки – завишен контрол, законодателни промени и създаването на сайт за цените на основните хранителни стоки, чрез който може да бъде проследена и анализирана цялата информация на едно място.