След меката зима посевите, засети с есенни култури, излизат от зимата в добро и отлично състояние в повечето европейски държави, се посочва в редовния месечен доклад за март на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS).
Експерти на агенцията прогнозират, че средните добиви от зърнените култури в Европейския съюз ще нараснат с 2% през селскостопанският сезон 2023-2024 г., започващ на 1 юли, в сравнение с настоящия сезон, достигайки 5,6 тона от хектар. Ако предвиждането им се оправдае, добивите ще надхвърлят с 3% и средния резултат за последните 5 години. Очакванията за меката пшеница са за ръст надобивите до 5,99 тона от хектар, което е отново с 3% над средния показател за последните 5 години. При твърдата пшеница прогнозата е за по-скромен ръст от 1% спрямо средния 5-годишен резултат до 3,53 тона от хектар, а при засетия през есента ечемик – за увеличение с 2% до 5,91 тона от хектар. По-силен ръст на добивите се очаква при ръжта – с 6% до 4,2 тона от хектар.
Частичното задълбочаване и разширяване на недостига на влага в почвата в южните държави от ЕС обаче предизвикват все по-голямо притеснение. Значителен недостиг на валежи се отчита в южните части на Испания и Португалия. Нивото на влага в почвата е много ниско, а запасите от вода за напояване в големи части от южна Испания остават много малки, което може да се отрази и на избора на култури за пролетната сеитба.
Есенниците в Австрия, Унгария, Румъния, България, Гърция и Кипър са в добро състояние, но влагата в почвата също е недостатъчна, а тя ще бъде нужна за нарастващите потребности на растенията с настъпването на пролетта, отбелязват от MARS. Продължителната суша в Северна Африка пък вече повлия доста неблагоприятно върху бъдещата реколта.
За сметка на това в Турция наскоро валяха обилни дъждове, смекчили ефекта от продължителната суша, като от недостиг на влага страдат посевите само в западните области на страната.