Начало » Новини » Страната

Седем храни сме регистрирали с традиционно специфичен характер

Европейския съюз
Синор.БГ / 16.03.2023 г.
Седем храни сме регистрирали с традиционно специфичен характер

Снимка МЗм

България се нареди на второ място по регистрирани храни с традиционно специфичен характер в Европейския съюз, след като днес бе официално вписан и „Суджук Търновски“/„Търновски суджук“. Европейската комисия (ЕК) включи българския „Суджук Търновски“/„Търновски суджук“ в регистъра по схемите за качество на храните с традиционно специфичен характер (ХТСХ). Регистрацията по схемите за качество дава право да се обозначи със специален европейски знак опаковката на продукта.  Това е седмата храна, регистрирана от България. По този начин продуктът се защитава от фалшифициране и злоупотреба.

„Суджук Търновски”/„Търновски суджук” е традиционен български траен сурово-сушен месен продукт. Приготвен от раздробено прясно месо, натурални спомагателни материали и напълнен в естествени обвивки. Произвежда се повече от 50 години, чрез прилагане на оригинална технология, която се състои в подходящо сортиране на месо, подбиране и дозиране на подправките, както и оформяне на отделните парчета под формата на подкова. По време на зреенето и сушенето се прилага характерното за националните традиционни сурово-сушени продукти пресоване, което спомага за постигане на специфичен външен вид.

Инициативата за регистрация на наименованието е на Сдружение „Традиционни сурово-сушени месни продукти“, което подаде заявление в Министерство на земеделието през 2020 г.

Заедно с ХТСХ „Суджук Търновски“/„Търновски суджук“ в Европейския регистър на ХТСХ и в Европейския регистър на Защитените наименования за произход (ЗНП) и Защитените географски указания (ЗГУ) вписаните национални продукти вече са 10. Това: ЗГУ „Горнооряховски суджук“, ЗГУ „Българско розово масло“, ХТСХ „Филе Елена”, ХТСХ „Луканка Панагюрска”, ХТСХ „Роле Трапезица”, ХТСХ „Кайсерован врат Тракия”, ХТСХ „Пастърма говежда”, ЗНП „Странджански манов мед“/„Манов мед от Странджа“, както и ХТСХ „Луканка Троянска“/„Троянска луканка“.

Седем храни сме регистрирали с традиционно специфичен характер
8405
 

Последни материали
Виж
ФАО: Пазарите на зърнени култури остават добре снабдени, но има несигурност
САЩ върнаха пълномасленото мляко в училищните програми за хранене
Оптимална схема за засаждане на краставиците на открито
Иван Палигоров е назначен за заместник-министър на земеделието и храните
Закупени са 50 000 тона при планирани 60 000 с доставка до 3 август
Соевият шрот поскъпна рязко на международния търг в Южна Корея
Рапицата обаче засега не го усеща, а за пролетната сеитба се оказа добре дошъл
Сухият април се отрази зле на есенното зърно във Великобритания
Свързани материали
Виж
Рапицата обаче засега не го усеща, а за пролетната сеитба се оказа добре дошъл
Сухият април се отрази зле на есенното зърно във Великобритания
Следва ново сито
ДФЗ направи предварителна оценка на 1 092 проекта за екоинвестиции в земеделието
Агрометеорологична прогноза за периода 9-14 май 2026 година
Валежите ще подпомагат развитието на пролетните култури, но и на гъбните болести
Кандидатите искат 3 пъти повече пари от бюджета
Над 3000 проекта за инвестиции в земеделски стопанства са оценени
Няма отклонения по химични показатели, микробиологичните излизат утре
Пробите показаха чиста от пестициди питейна вода в село Вардим
От кланица и месопреработвателно предприятие в Харманли
Унищожават 3,6 тона неправилно съхранявано месо и с изтекъл срок на годност
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини