Начало » Новини » Страната
15.03.2023 г.

Дейности по екологичната инфраструктура - срокове и коефициенти за преобразуване

Наредбата за директните плащания
Дейности по екологичната инфраструктура - срокове и коефициенти за преобразуване

sinor.bg

В наредбата за кандидатстване по директните плащания за тази година подробно са разписани сроковете, дейностите и коефициентите на преобразуване, които земеделците трябва да спазват за поддържане на екологичната инфраструктура, за която ще се отпуска субсидиране. Припомняме, че наредбата беше обнародвана на 14 март в "Държавен вестник". 

При поддържане на живи плетове или редици от дървета (на 1 м разстояние) коефициентът на преобразуване показва, че плащанията ще стават за 9 кв. м. При отделни дървета плащането е за дърво за 30 кв м след преобразуването. За дървета в група (на 1 квадратен метър) тегловният коефициент е 1,5, или 1,5 кв. м. При дървесни противоерозионни пояси (на 1 квадратен метър) също е 1,5 кв. м. При поддържането на синори екологичната структура е в размер на 9 кв. м. При влажните зони (на 1 кв. м) отново инфраструктурата е за 1,5 кв. м. При зелени зони около водни течения (на 1 м) инфраструктурата е на 9 кв. м. При тераси (на 1 м) инфраструктурата е 9 кв. м. При ивици по краищата на гори (на 1 м) инфраструктурата е изчислена на 9 кв. м.  При поддържане на буферни ивици (на 1 м) инфраструктурата също е 9 кв. м.

Ето и задължителните дейности по поддържане на екологичната инфраструктура, която фермерите трябва спазват при живите плетове или редици от дървета. Стопани са длъжни да запазят целостта на ландшафтния елемент, като от 1 април до 30 юли са длъжни да почистват зоната от инвазивни видове растения извън периодите на гнездене на птиците. Длъжни са да почистват от сухи и ниски клони до 1,5 м височина терените в същия период. Граничните зони трябва да бъдат окосени или мулчирани най-малко 1 път годишно извън периода на гнездене на птиците.

Поддръжката на елемента може да се осъществява и само от страната на съответния ползвател или собственик. Не се извършват третирания с продукти за растителна защита.

При отделните дървета се изисква почистване на сухи и ниски клони до 1,5 м височина, както и поддържане на сервитутните ивици чрез косене или мулчиране най-малко 1 път годишно извън периодите на гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли.

При дървета в група е важно да се премахват ниските клони до височина 1,5 м извън периодите на гнездене на птиците. Почистване на инвазивни видове растения извън периодите на гнездене на птиците, както и поддържане на сервитутните ивици чрез косене или мулчиране най-малко 1 път годишно извън периодите на гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли.

При дървесните противоерозионни пояси е важно от 1 април до 30 юли да се почистват инвазивните видове растения извън периодите на гнездене на птиците. Да се премахват сухи храстовидни видове и ниски клони до височина 1,5 м извън периодите на гнездене на птиците. Трябва да се коси или мулчира най-малко 1 път годишно на сервитутните ивици извън периодите на гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли. Запазване на съществуващата дървесна растителност с изключение на инвазивните видове.

При синорите трябва да се запази целостта на ландшафтния елемент. От 1 април до 30 юли също трябва да се почиства от инвазивни видове и от сухи и ниски клони до 1,5 м височина извън периода на гнездене на птиците. Граничните зони на синорите трябва да се косят или мулчират най-малко 1 път годишно извън периода на гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли.

Поддръжката на елемента може да се осъществява и само от страната на съответния ползвател или собственик. Не се извършват третирания с продукти за растителна защита.

При влажните зони е задължително поддържането на крайбрежната растителност чрез изрязване и отстраняване на нежеланата растителност от инвазивни и чужди видове в периоди извън гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли. Поддържане на естествен тревостой при ниски води на акваторията, ако такъв съществува, без дрениране на площите. Неразораване и/или отводняване на езерцата. Неизползване на Първа група продукти за растителна защита (ПРЗ) в територии, граничещи на акваториите.

7. При зелени зони около водни течения - косене най-малко 1 път годишно на сервитутните ивици, като дейностите следва да се извършат извън периодите на гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли. Отстраняване на сухи дървета, отстраняване на храсти и инвазивни видове извън периодите на гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли. Не се извършват третирания с продукти за растителна защита.

8. Задължително при терасите се запазва целостта на ландшафтния елемент. Почистват се инвазивните видове растения извън периодите на гнездене на птиците. При наличие на храстовидна и/или дървесна растителност – почистване на сухи клони и ниски клони до 1,5 м височина извън периода на гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли. Поддържане на граничните зони чрез косене най-малко 1 път годишно извън периода на гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли. Поддръжката на елемента може да се осъществява и само от страната на съответния ползвател или собственик. Не се извършват третирания с продукти за растителна защита.

При ивици по краищата на гори е важно да се коси най-малко 1 път годишно на териториите в границите на ивиците, като дейностите следва да се извършат извън периодите на гнездене на птиците – от 1 април до 30 юли. Коситбата да става извън периода с риск за горски пожари с цел намаляване на риска от пожари. Не се извършват третирания с продукти за растителна защита.

При буферните ивици фермерите трябва поддържат естествен тревостой, ако такъв съществува, без почвени обработки на площите. Не се извършват нарочни третирания с препарати за растителна защита (ПРЗ) на тези територии. Поддържането се състои в косене най-малко 1 път годишно на териториите в границите на буферните ивици, като дейностите следва да се извършат извън периодите на гнездене на птиците.

Дейности по екологичната инфраструктура - срокове и коефициенти за преобразуване
8757
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Растенията за него са каскадни, луковични и виещи
Френският балкон става все по-популярен и у нас
Аграрна политика
Детайлите при зелените плащания, за които не се говори
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини