На среща с лесовъди и горски служители, организирана от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) преди дни, са набелязани важни мерки срещу вредителите по иглолистните и широколистни гори в страната. Като сериозен проблем през 2023 г. експертите посочват уврежданията в иглолистните гори, следвани от съхненето на полезащитните горски пояси в Североизточна България и дъбовите насаждения в Източна България.
Членовете на експертата комисия към ИАГ планират и тази година да се изпълняват важни действия срещу съхненето на горите, резултат от трайните изменения на климата, което налага спешни мерки по трансформация на иглолистните култури, създадени на нетипични месторастения.
След направените обследвания, през 2023 г. специалистите планират провеждането на лесозащитни мероприятия върху обща площ от 215 000 дка, съставляващи 24% от всички гори, за които през 2022 г е сигнализирано, че има увреждания. Всички те съставляват засега малка часкт - 2,3%, от общата горска територия на страната.
За останалите площи, мероприятия са извършени през миналата година или уврежданията не налагат лесозащитна намеса.
Заради очакваното силно обезлистване от борова процесионка и ръждива борова листна оса е предвидено въздушно пръскане на обща площ от 14 000 дка на територията на ЛЗС София и ЛЗС Пловдив. Мероприятията се извършват срещу новоизлюпените гъсеници на боровата процесионка през есента и на листната оса през пролетта.
В широколистните гори като основен вредител се очертава гъботворката, срещу която ЛЗС Варна предвижда биологична борба на площ от 5 700 дка. Мероприятието ще бъде извършено в слабо нападнати гори от средата на март с цел ограничаване и превенция.
Срещу фитопатогенни гъби и увреждания от абиотични фактори, както и за създаване на здрав посадъчен материал и млади култури, лесозащитната прогноза предвижда наземна химична борба на обща площ от 3 300 дка и механична борба на 2 600 дка. Предвидено е и извеждане на санитарни и принудителни сечи на обща площ от 189 хиляди дка в цялата страна, което според специалистите е безалтернативна мярка при увреждане на стъблата на дърветата.
По време на заседанието се коментира усвояването на падналата дървесина в резултат на ветровала, причинил щети в горски територии на Смолянско през септември миналата година. Инж. Асен Карабов, заместник-директор на Южноцентрално държавно предприятие информира, че до момента са усвоени около 25% от пострадалата дървесина.
Препоръката на учените от Института за гората е извозването на падналата дървесина или обелването на оставащата в гората, е да стане преди заселването на корояда през пролетта.
„Лесозащитата е част от стопанисването на горските територии и важността на лесозащитните мероприятия е безспорна. За съжаление, влиянието на климатичните промени върху здравето на гората става все по-осезаемо и нашата работа и работата на лесозащитните станции е да предприемем адекватни и навременни мерки, така че повредите върху горите да бъдат колкото може по-малко." Това заяви инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите при откриването на заседанието на Националната комисия по лесозащита.
Утвърдената лесопатологична прогноза за страната ще бъде качена в раздел Документи, а отчетите на трите лесозащитни станции ще бъдат публикувани в Лесозащитни новини на интернет страницата на Изпълнителна агенция по горите.