Начало » Новини » Страната
27.02.2023 г.

България е сред лидерите в Европа при сателитно наблюдение с изкуствен интелект

Срещи в Европарламента
България е сред лидерите в Европа при сателитно наблюдение с изкуствен интелект

Екип на софтуерната компания ТехноЛогика представи пред няколко ключови институции на Европейския съюз възможностите и приложението на сателитното наблюдение и изкуствения интелект във важни политики на Европейския съюз като зеления преход и декарбонизацията. Посещението препотвърди значимостта от партньорството между ЕС и реалната икономика, без което е немислимо постигането на амбициозните климатични цели, съобщиха от ТехноЛогика.

Търговският директор Йордан Драганчев и  Васил Василев, експерт по дистанционни изследвания в ТехноЛогика, се срещнаха със служители на отдела по прилагането на общата селскостопанска политика в Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ (DG AGRI) на Европейската комисия. Оказа се, че благодарение на разработените и внедрени от ТехноЛогика дистанционни методи и change detection алгоритми за контрол на обработваемите площи България е сред лидерите в Европейския съюз по прилагането на сателитното наблюдение при схемите за субсидиране на площ, което измества остарялото вече използване на ортофото карти и провеждането на проверки на място.

ТехноЛогика е член на първия в България цифров европейски иновационен хъб АгроХъб.БГ, създаден съгласно Стратегията на ЕС за цифровизиране на европейската промишленост. Целта му е да подпомага агробизнеса в подобряването на неговите устойчивост и конкурентоспособност чрез използването на цифрови технологии. Агрохъбът изпълнява  проект за прецизно земеделие, в който приносът на ТехноЛогика е в използването на сателитните изображения за мониторинг на редица процеси като напояването, борбата с вредителите и обработването на почвата.

Екипът ни използва данни от сателитите Sentinel по програмата „Коперник“ на ЕС, както и е партньор на Airbus и има достъп до най-новото поколение сателитни системи с 30 сантиметра разделителна способност, чиито данни се обновяват два пъти дневно и са много по-надеждни от тези, заснемани от самолет. „ТехноЛогика” има дългогодишен опит в агросектора – софтуерната компания е разработила и поддържа Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК), благодарение на която се осъществяват плащанията по схемите за помощ за площ и за животни.

По време на посещението си в Брюксел мениджърите са имали среща с ръководството на програмата „Коперник“ за наблюдение на земната повърхност от Космоса, част от Генерална дирекция „Отбранителна промишленост и Космос“ (DEFIS) на Европейската комисия. Това е безпрецедентна среща между представители на бизнеса и на органа, прилагащ европейските политики по използване на сателитните изображения за наблюдение на атмосферата, водните запаси, земеделските площи и критичната инфраструктура.

По време на разговора колегите ни, които ползват всекидневно данни от сателитите на „Коперник“, разказаха за ползите от дистанционното наблюдение в различни сектори на икономиката, което съответства и на целите на европейската програма. Разработките на ТехноЛогика за приложението на сателитите в енергетиката и по-специално в поддръжката на енергийната инфраструктура предизвикаха голям интерес, тъй като те подпомагат изцяло усилията по прехода към зелена енергия и декарбонизация.

В резултат Европейската комисия покани „ТехноЛогика” да стане техен партньор в организирането на конференция за ползите на „Коперник“ в енергетиката, която ще се проведе на 17 март в Брюксел, където нашите специалисти ще имат възможност да споделят опита си, който може да бъде използван за постигане на конкретни резултати в политиките по възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност и намаляване на въглеродния отпечатък.

По покана на евродепутата Ева Майдел (ЕНП - ГЕРБ) Йордан Драганчев и Васил Василев участваха в дискусия за зеления и цифровия преход, организирана съвместно от неправителствената организация „Лисабонски съвет“ и Amazon Web Services, на която разказаха за приложението на изкуствения интелект в контекста на зелените инициативи. На събитието говориха още представители на Европейската комисия, Европейския парламент и Програмата на ООН за околна среда.

Аудиторията от близо 150 души от различни обществени и бизнес организации бе впечатлена от опита на „ТехноЛогика” в използването на изкуствен интелект и сателитни изображения с цел мониторинг на водните обеми в язовирите, прогнозиране на работата на ВЕЦ и физическите рискове пред електропреносната мрежа за предотвратяване на инциденти от т.нар. vegetation encroachment (прорастване на растителност, която застрашава сигурността на далекопроводите).

Екипът на компанията е посетил и Европейския парламент, където проведе задълбочена среща с Ева Майдел, член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) и Специалната комисия по въпросите на изкуствения интелект в цифровата ера (AIDA).

България е сред лидерите в Европа при сателитно наблюдение с изкуствен интелект
5229
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини