Всички стопански структури (регистрирани фермери, фирми и др.), които имат кладенци сондажи, герани, каптирани извори или дренажи, ползвани не за лични цели, а за отглеждането на култури за пазара, са длъжни до 31 януари тази година да подадат декларации по чл. 194б от Закона за водите. С тези декларации титулярите на разрешителни сами определят и декларират какви такси дължат за използваните количества вода през 2022 г. , съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
Самите такси трябва да бъдат платени до 15 февруари 2023 година. От ековедомството изрично посочват, че НЕ СЕ ПЛАЩАТ такси за водата, ползвана от кладенци и други водовземни съоръжения за собствени потребности. Като „собствени потребности на гражданите” се смята водата, ползвана за домакински цели, за водопой на животни и за поливане в границите на собствения имот, с изключение на потребностите от вода за извършването на стопанска дейност и упражняване професия или занаят.
Регистрацията на всеки кладенец приключи на 28 ноември 2022 г.
В декларациите на фермерите, ползавщи вода за стопански цели, водовземането се осъществява задължително от оператор на водоснабдителна или напоителна система за доставяне до различни потребители (абонати). При напояване - отнетият обем вода трябва да е по-малък от или е равен на обема вода, изчислен по съответните норми за водопотребление, определени в Наредба за нормите за водопотребление (ДВ бр.103 от 27.12.2016г.), за съответните култури.
При изчисляване на таксата за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване се прилага следната формула:
Т = E x W, където E - единичен размер на таксата по чл.12 от Тарифата; W - размер на отнетия годишен воден обем за повърхностни и подземни води и на разрешения годишен воден обем - за минерални води.
Когато с едно разрешително са определени няколко цели на водовземане и не са монтирани отговарящи на изискванията измервателни устройства за измерване на ползваните количества за отделните цели, таксата се определя върху общото използвано количество и тази от разрешените цели на водовземането с най-висок единичен размер.
Размерът на дължимата такса, изчислена съобразно формулата, посочена в Тарифата за таксите, се умножава с корекционни коефициенти, както следва:
- 1,001 - при самостоятелно водоснабдяване (чрез собствени водовземни съоръжения);
- 0,7 - при напояване, когато отнетият обем вода е по-малък от или е равен на обема вода, изчислен по съответните норми за водопотребление, определени с Наредба за нормите за водопотребление (обн. ДВ бр.103 от 27.12.2016г.), за съответните култури;
- 1,3 - при напояване, когато отнетият обем вода е по-голям от обема вода, изчислен по съответните норми на водопотребление, определени с Наредба за нормите за водопотребление (обн. ДВ бр.103 от 27.12.2016г.), за съответните култури;
- 0,7 - когато водоползвателят е регистриран по Схема на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS);
- 0,7 - когато водоползвателят притежава разрешително по глава седма, раздел II от ЗООС и е изпълнил всички условия в разрешителното.
От екоминистерството припомнят, че басейновите дирекции към МОСВ нямат задължението да уведомяват писмено титулярите на разрешителни за размера на дължимата такса. При декларирането на размера следва да се има предвид стойностите на новите такси за 2021 година, които са посочени в ТАРИФА за таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване в сила от 1 януари 2017г. Образците на декларации са публикувани на нашата интернет страницата, в раздел „Контролна дейност“.