Буквално ден след като земеделската комисия в 48-то Народно събрание прие на първо четене важни промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, председателите на осем организации, обединяващи основно малки и средни фермери в областта на плодовете, зеленчуците и биопроизводството, изпратиха отворено писмо и до председателя на парламентарната комисия по бюджет и финанси Петър Чобанов. С молба към него „като доказан експерт в областта на финансите, данъчното облагане и държавния бюджет да инициира своевременно разглеждане на законопроекта в ръководената от него комисия”.
Покрай политическата криза земеделците не случайно пишат това писмо, защото при краткия мандат, който се очертава и за този парламент, има голяма верятност законопроектът да не стигне до крайно одобрение. Затова и в писмото си браншовиците благодарят дълбоко на депутатите в земеделската комисия, които с гласуването си сбъднаха „една дългоочаквана промяна, която облекчава основно най-малките земеделски стопанства - собственост на физически лица”. „Ние в качеството си на браншови организации многократно сме настоявали за тези промени. Една съществена част от субсидиите, които получаваме и се облагат с данък, понастоящем са основно възстановени инвестиционни разходи. Това са разходи, които сме направили по линия на инвестиционни проекти, а впоследствие определен процент ни биват възстановени под формата на субсидия за направената инвестиция. Въпреки че това по същество не са приходи от дейността на стопанствата, същите се приравняват на такива и биват данъчно облагани. Друг вид подпомагане, което получаваме и което е приоритет във водената от ЕК, ОСП са във вид на компенсаторни плащания. Това са плащания с които се покриват част от загубите, които претърпяват стопаните, при прилагане на ограниченията, които се налагат в производството, като например – различни еко схеми или биологично производство”, пише още в писмото.
В същото време друго тяхно искане за промени в данъчното законодателство, свързано с въвеждане на „помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на данък и за малките стопанства“, не може да бъде одобрено. В тази връзка предстгавителите на 8-те браншови организации търсят подкрепата на народните представители за нови законодателни инициативи.