Начало » Пазари » Животинска продукция

Цената на биологичното мляко във Франция падна до тази на обикновеното

Прекалено скъпо е за потребителите, без да покрива производствените разходи
Синор.БГ / 06.01.2023 г.
Цената на биологичното мляко във Франция падна до тази на обикновеното

Фермерите във Франция, които разчитат на производството на биологично мляко, са притеснени, тъй като цената му се понижава, а потреблението на нишевия продукт вече не расте толкова бързо, колкото производството, съобщи електронното изадние AgrarHeute. Пазарът на биологично мляко не е в равновесие и за първи път в системата на биопроизводството във Франция се произвежда повече мляко, отколкото може да се продаде, а млекопреработвателните предприятия се борят здраво помежду си да реализират своята биологична продукция. Lactalis, Sodiaal, Agrial и Biolait са 4-те основни купувачи и продавачи на биологично мляко в страната.

Френският млекопреработвателен гигант Lactalis продава до 40% от своето биологично мляко като обикновено, а и останалите големи френски млекопреработвателни компании правят същото. Заради липсата на достатъчно търсене от потребителите се отчита спад както в цените на биологичното мляко, така и в потреблението му, става ясно от публикации във френските средства за масова информация.

Въпреки това годишното производство продължава да се увеличава, като наскоро достигна 250 млн. литра . По последни данни обаче потребителското търсене на биологично мляко е намаляло с около 10%, въпреки че биологичното земеделие във Франция се разширява, посочва и нидерландското селскостопанско елкетронно издание NieweOogst.

Освен това производителите на биологично мляко във Франция загубиха бонусите, които им изплащаха големите млекопреработватели в страната. До 2019 г. Lactalis продължаваше да плаща бонуси и субсидии на френските млекопроизводители, които преминават от обикновено към биологично производство. През последните месеци обаче вече не се говори за това, както и за досегашните гарантирани изкупни цени. Освен това Lactalis пожела да се откаже от неплащането от фермерите на неустойките по договорите и възстановяването на субсидиите в случай на преминаване към биологично производство, но отношението на фермерите към предложението на компанията получи скромно одобрение.

Докато цените на биологичните продукти в момента са твърде високи за много потребители във Франция, те не покриват разходите на мнозина биологични земеделски производители. По рафтовете на супермаркетите бутилките с биологично мляко все още струват повече от конвенционалното мляко. По данни на френските медии в средата на годината една бутилка биологично мляко Lactel е струвала до 2,80 евро в сравнение с 1,40 евро за литър конвенционално мляко. В другия край на веригата обаче някои френски производители на биологични млечни продукти са получавали само 40 до 50 цента т.е. до седем пъти по-малко.

Така че положението във Франция е безпрецедентно и понякога биологичните фермери получават по-малко от колегите си в обичайното производство.

Цената на биологичното мляко във Франция падна до тази на обикновеното
9317
 

Последни материали
Виж
Депутатите разгледаха общата рамка
ЕП настоява бюджетът за земеделие до 2034 г. да бъде увеличен със 139 млрд. евро
Европейското цифрово приложение за проверка на възрастта на децата в интернет е готово
Инвестира 6,5 млн. евро
Пристанище Варна увеличава капацитета си за товари
Недостигът на хлебно зърно е над 12 млн. тона
Египет стартира жътвата на пшеница, държавата ще я купува за близо 272 евро/тон
Две фирми спечелиха поръчка за 19 язовира
Годишната охрана на язовирите за напояване струва средно по 88 423 евро за обект
Съвети към градинаря
Скрита грешка със светлината забавя цветовете и реколтата при отглеждане на домати
Свързани материали
Виж
Франция отпуска 3 млн. евро извънредна помощ за производителите на лешници
Чужд опит
За 40 години кооперативите на биофермери във Франция имат над 400 магазина
И състоянието им е далеч по-добро от същия период на миналата година
Пшеницата и ечемикът във Франция се развиват по-бързо от обичайното
Помощ за винарите от 40 млн. евро
ЕС финансира унищожаване на 1,2 млн. хектолитра излишно вино във Франция
При недостига и рязкото поскъпване на торовете на фона на войната в Иран
Френски фермери се отказват от царевицата в полза на слънчогледа
Благодарение на увеличеното търсене в сектора на едрия рогат добитък
Производството на комбинирани фуражи във Франция нарасна с над 1 на сто
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини