На едно от последните заседания на Министерския съвет от 21 декември 2022 г., на което беше одобрена Програма за преобразуване на държавните предприятия, създадени със специални закони на основание чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, Министерството на земеделието е задължено до края на юни тази година да изготви детайлна програма с конкретни правни и фактически действия за тяхното преобразуване. Проблемът е, че в списъка на тези предприятия влизат и държавните горски предприятия, които след преобразуването ще бъдат длъжни да възлагат дейностите по дърводобива само с обещствени поръчки.
Към момента държавните предприятия функционират като стопански субекти и се самоиздържат. А дървата за огрев за населението те възлагат на външни фирми чрез електорнни търгове. Тези процедури са много по-лесни при избора на дървосекачите, докато при държавното бюджетиране те ще бъдат длъжни да възлагат дърводобива само по Закона за обществените поръчки, коментира по време на последното заседание на Комисиято по земеделие, храни и гори в парламента зам. председателят Десислава Танева. Заедно с депутати от почти всички политически партии тя настоява горските предприятия да бъдат извадени от списъка с държавните предприятия, включени в тази програма.
При изслушването в комисията земеделският служебен министър Явор Гечев припомни, че приемането на тази програма е свързано с държавен ангажимент, одобрен от предишни кабинети и свързан с договорки, поети от България в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Гечев припомни, че сегашният статут на тези предприятия под формата на стопанско управление е доказал ефективността си.
Проблемът няма да се усети тази година, защото повечето търгове вече са приключени, но през 2024 г. ще назреят социални бунтове, ако дърводобивът отново започне да се отдава от държавата чрез обществени поръчки, категорични са хората в бранша. Това вероятно отново ще отприщи и нелегалната сеч, предупреждават експерти. Вероятно ще се търси друга форма на управление на тези предприятия, подобна на тази на Селскостопанска академия, беше съобщено при обсъждането на темата на последното заседание на парламентарната земеделска комисия..