Начало » Пазари » Зърно

Връщането на Русия към зърнената сделка все още не означава, че след 18 ноември ще продължи

Зърнена дипломация
Синор.БГ / 07.11.2022 г.
Връщането на Русия към зърнената сделка все още не означава, че след 18 ноември ще продължи

Рано сутринта на 2 ноември руското министерство на отбраната прекъсна стремителното ценово рали на зърнените пазари, като оповести подновяване участието на РФ в зърнената сделка  след получаване на писмени гаранции от Украйна да не използва за бойни действия зърнения коридор. Анализаторите коментират обаче, че връщането на Русия към зърнената сделка все още не означава, че срокът ѝ ще бъде удължен. Руският външен министър Сергей Лавров заяви пред журналистите, че Москва е доволна от гаранциите за сигурност подписани от Украйна със съдействието на Анкара, но все още не вижда резултат по втората част от пакета от сделката, която се занимава с премахване на бариерите пред руския износ на торове и зърно.

Русия подновява участието си в зърнената сделка

Според президента на Съюза на износителите на зърнени храни Едуард Зернин руските износители не са получили нищо от сделката. „Нито една от бариерите не е премахната. Увеличихме обемите на износа не благодарение, а въпреки усилията на западните служители, променихме подхода си и преминахме от чисто търговски сделки към зърнена дипломация“, добави той. Износителите на зърно, заедно с Министерството на земеделието и Росселхознадзор общуват с ключови потребители на продукти в почти интерактивен режим, обсъждат проблемите и начините за тяхното решаване. „Това дава реални резултати, които ясно се виждат в ръста на обемите на износа“, подчерта Зернин. Като пример за успешната „зърнена дипломация” вероятно може да се разглежда оповестеното наскоро одобрение от Търговската корпорация на Пакистан на сделка за доставка на 380 хил. тона руска мелничарска пшеница по цена $373/т C&F.

Руските износители и техните търговски партньори до голяма степен са се адаптирали към скритите санкционни бариери, които включват проблеми с плащанията за зърното, достъпа до търговското финансиране, чартъра на кораби, застраховките и разрешаването на търговските спорове. "Тези бариери все още оказват негативно влияние върху доставките. Готови сме почти да удвоим доставките на зърно за нуждаещите се страни, ако тези бариери бъдат премахнати", декларира Зернин. Експертите отбелязват, че напоследък сред търговците в Русия преобладават оптимистични нагласи по въпросите, тъй като ООН обещава в най-близко бъдеще да премахне ограниченията върху руския износ в съответствие с условията на  зърнената сделка.

Това заяви първият заместник-постоянен представител на Руската федерация в ООН Дмитрий Полянски в коментар за Известия, публикуван в понеделник."ООН ни обещава, че резултатът предстои", каза дипломатът. "Когато вземаме решение (за удължаване на сделката), ние ще оценим ефективността на изпълнението на руската част от сделката и ефективността на съответните усилия на ООН“, каза той. Полянски акцентира, че "ООН има време да изпълни задълженията си до 18 ноември – тази дата е определена като" логичен краен срок ". 

Връщането на Русия към зърнената сделка все още не означава, че след 18 ноември ще продължи
8159
 

Последни материали
Виж
Силно пострада производството на яйца, пилешко, пуешко и патешко месо
Над 200 милиона птици са унищожени в САЩ заради грипа от 2022 г. досега
Валутният курс повиши цената на слънчогледа в хривни и я свали в долари
Поскъпването на петрола вдигна цените и на слънчогледовото масло в Украйна
С посещения на поне 2 биологични ферми и възможности за обсъждания
Европейски проект предлага обмяна на опит за консултанти по биоземеделие
Извършени са и промени в управителните им съвети по Закона за горите
Сменени са директорите на 3 от държавните горски предприятия
С богато разнообразие от продукти за активен отдих на открито
Другата седмица откриват ловнорибарско и цветно изложение в Пловдив
Задържани са 25 дребни и 2 едри преживни животни на румънската граница
В Ихтиманско разкриха масово клане на контрабандно внесен добитък
Свързани материали
Виж
„Контролираш ли петрола - контролираш държавите; контролираш ли храната - контролираш хората „ Хенри Кисинджър
Цените на пшеницата в Европа и САЩ се катерят стремително нагоре
Предстоящо
НАЗ свиква общо събрание на 12 март: Избор на ръководство и стратегия за зърнопроизводство
Ценовата експлозия на зърнените пазари след американския удар в Иран
Статистика към 20 февруари 2026 г.
Износът на пшеница е застрашен – запасите ни остават твърде големи
Обзор на зърнения пазар от Софийска стокова борса
Отличници са ечемикът и твърдата пшеница, при меката ръстът вече е 10 на сто
Износът на зърно от ЕС нарасна с близо 20 на сто спрямо миналия сезон
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини