Начало » Новини » Света
05.11.2022 г.

Земеделските стопани са основните губещи от международните кризи

Гечев участва в среща на земеделските министри от ЕС и ОИСР
Земеделските стопани са основните губещи от международните кризи

Снимка: МЗм

България прилага редица мерки за подпомагане на земеделските стопани с цел смекчаване на последиците от икономическата ситуация и осигуряване на продоволствена сигурност на населението, заяви министърът на земеделието Явор Гечев на среща на земеделските министри на държавите-членки на Европейския съюз и някои ключови партньори на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитиран от пресцентъра на оглавяваното от него ведомство. Това е първото участие на България в министерска среща в този формат, след като страната ни получи официална покана за започване на членство в ОИСР в началото на годината. Срещата се провежда в периода 3-4 ноември във френската столица Париж. В нея участва и заместник-министър Георги Събев.

Гечев посочи, че за да бъдат избегнати бъдещи фалити, множество стопанства имат нужда от подпомагане за подобряване на своята ликвидност. По думите му разходите и загубите, породени от скорошните международни кризи в областта на здравеопазването и сигурността, са били понесени най-вече от земеделските стопани. „Особено внимание следва да се обърне на стимулирането на малките стопанства и осигуряването на пазарен достъп на продукцията им. Фермерите от тези стопанства имат ключова роля в производството на качествени и традиционни селскостопански продукти, както и в задоволяването на местните пазари“, категоричен бе той.

Земеделските министри обсъдиха и темата за устойчивия растеж на продоволствена сигурност. „Особено важно е да се стимулират цифровите иновации и приложения в селското стопанство като фактор за възходящ тренд и добавена стойност“, коментира българският министър и припомни за ангажирането на страната ни с изпълнението за устойчиво развитие в посока намаляване наполовина разхищението на храни на ниво търговия, както и намаляване на загубите им по хранителните вериги до 2030 г.

Той информира също, че в България има изградена система на научни изследвания, обучение и предоставяне на съветнически услуги за земеделските производители. „Провежданата от правителството политика е в посока към развитието на стратегии и програми в различни подсектори, както и в Националния план за възстановяване и устойчивост, Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) и Програмата за развитие на селските райони 2014-2020“,  изтъкна Гечев, като добави, че включват мерки в подкрепа на иновациите, щадящи околната среда, сдружаването на производителите, насърчаващи младите фермери, малките и средни производители, местното производство и потребление.

По отношение на новата Обща селскостопанска политика той подчерта, че  България е сред малкото държави в ЕС, която е заложила в стратегическия си план максимално разрешените 60% национално съфинансиране, което показва ясното желание на правителството за модернизация на земеделския сектор и повишаване на устойчивостта му. „В хода на разработването на СПРЗСР бяха извършени много анализи. Техните резултати идентифицираха ключови предизвикателства и възможности за развитие на земеделието и селските райони“, убеден е министърът.

Той съобщи, че с одобрения през май 2022 г. Национален план за възстановяване и устойчивост страната ни създава предпоставки за ускорена зелена и цифрова трансформация за постигане на амбициозните цели на Европейската зелена сделка. Чрез него ще бъдат реализирани 2 проекта в областта на селско стопанство, целящи активизиране на инвестиционните процеси в аграрния отрасъл за неговото техническо обновление и навлизане на екологични и дигитални иновации в производството. „Това са проект „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство“ и проект „Дигитализация на процесите от фермата до трапезата“, които ще се изпълняват до края на 2025 г.“, уточни Гечев.

В дискусията на тема „Трансформиране на производството, изграждане на устойчивост“ той посочи, че са изготвени инструменти за борба с природните явления, които са все по-често срещани. „От следващата година планираме прилагането на нови практики, които са насочени към създаване на контролирани валежи“, посочи министърът и уточни, че България засилва мрежата на противоградова система. Той бе категоричен, че страната ни е възприела стратегическите цели на ЕС, част от които са до 2030 г.  да бъдат намалени по-опасните пестициди и изкуствени торове до 50% и достигане до 10% ландшафтна инфраструктура от земеделските земи, която не се използва за земеделски дейности.

В обобщение на разговорите Гечев настоя, че следва да се намери баланс между гарантирането на конкурентоспособността на земеделските производители и устойчивостта на сектора. „Трябва своевременно да се идентифицират признаците на предстоящи кризи и да се обединяват държавите за адекватна координирана реакция в световен мащаб“,  заключи той.

На заседанието Събев участва в работната група, посветена на новите умения и приспособяване, като обърна внимание на необходимостта от развитието на цифрови умения сред фермерите и рибарите. „Новата ОСП на ЕС става насочена към по-ефективната употреба на вещества и ресурси като води, почви и биоресурси. В контекста на климатичните изменения е необходимо фермерите да придобият нови умения особено в цифровизация, защото новите технологии ще навлизат все повече в производствените процеси с цел по-ефективно използване на ресурсите“ смята той.

Според него селските райони имат и друг недостатъчно развит потенциал, а именно селският, аграрният и кулинарен туризъм. „С местни и регионални традиционни продукти, тези райони могат да привличат посетители и да възстановяват производства, с което ще се помогне на икономиката на тези региони. В тази връзка министерството на земеделието на България изготвя „Рамкова програма за местни традиционни и регионални традиционни продукти”, с помощта на която този потенциал ще се надгради и развие“, сподели заместник-министърът. 

Земеделските стопани са основните губещи от международните кризи
6496
 

Последни материали
Виж
Крайният срок за изпълнение на договорите по ПВУ се удължава до 31 март 2026 г.
МЗХ договори увеличение с 30 000 000 евро от Плана за възстановяване и устойчивост
Алармират премира
14 организации: Законът за агрохранителната верига е незаконен, опасен и единствен в Европа
Месечната помощ за отопление ще бъде повече спрямо миналата година
Фермерите засяли царевица ще получат помощ и от националния бюджет за щетите от сушата
И двете са на ръба
Две дружества към МЗХ се сливат. Задлъжнялото „Врана“ поглъща губещото „Сортови семена-Елит“
Петото съвместно проучване
Мащабен проект по Дунав ще наблюдава повърхностните води
Свързани материали
Виж
Доклад на Синор.БГ
През седмицата: Някои земеделци вече са фалирали, но не знаят
До 7 юли всички заявления трябва да бъдат със статус „Чакащо ръчно зареждане в ИСАК“
Стопаните вече могат да подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2025
Решения на Министерския съвет
Държавно предприятие ще стопанисва язовир в Плевенско
ДФЗ
Преведени са над 14,2 млн. лв. на 5 915 малки фермери
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи през седмицата
Подкрепа получават 146 земеделски стопани
Преведоха над 1,6 милиона лева за биологично пчеларство за Кампания 2024
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини