Начало » Новини » Страната
19.10.2022 г.

Почитаме паметта на Йоан Рилски - покровителя на България!

Християнски празници
Почитаме паметта на Йоан Рилски - покровителя на България!

Рилският манастир Снимка: Манастирите на България

На 19 октомври православната ни църква отбелязва празника на свети Йоан Рилски, дълбоко почитан като небесен закрилник и покровител на българския народ, патрон на българските будители, още приживе наричан „земен ангел“ и „небесен жител“. Светецът основава най-големия ставропигиален манастир в България - Рилския, където и днес се съхраняват неговите мощи.

Основният празник от православния календар, в който се почита неговата памет – 19 октомври, носи името Отчовден, или ден на Отеца. Във всичките 15 на брой жития, писани в различни векове на старобългарски или на църковнославянски език, и в службите в памет на светеца е употребено само монашеското му име Йоан.

Според житиеписците той е роден в бобошевското село Скрино. По негово време царуват княз Борис I, цар Симеон Велики и цар Петър I. Най-дейните му години са при царуването на цар Петър I (927 – 969).

До 25-годишна възраст Йоан е пастир, но в неговото сърце винаги гори любовта към бога и желанието да му се посвети изцяло. Когато родителите му умират, раздава на бедни и болни хора своята част от наследеното и постъпва като послушник в манастира „Св. Димитър“, под връх Руен в Осоговската планина. Там придобива богословско образование, изучава богослужебните книги, получава духовнически сан и се подготвя за великата си духовна мисия.

Приел монашество, той се отдава на пост и молитва, като се установява първоначално във Витоша, а после и в село Добърско, в южното подножие на Рила. По-късно на 20 км от селото основава Рилския манастир. Там той извършва множество чудеса, помага на хората в нужда, изцерява от тежки болести.

Славата му се разнася далеч из пределите не само на България, но и на Европа. Българският цар Петър Първи изминава цялото разстояние от 450 километра от столицата Велики Преслав до Рила, за да се срещне с него, но поради смирение монахът не пожелава да се запознае с владетеля, а само му се покланя отдалеч. От даровете, които Петър Първи носи, светецът приема само плодовете, но не и златото. Това още повече увеличава славата му и към него заприиждат ученици от цяла България.

Умира на 18 август 946 г. на около 70-годишна възраст. На тази дата църквата чества неговото успение.

След смъртта си през 946 г. св. Йоан Рилски е погребан близо до основаната от него Рилска обител, но скоро след това цар Петър нарежда мощите му да бъдат пренесени в град Средец, днешна София. Вероятно тогава този първи и най-велик български светец е канонизиран. Около 989 – 992 г. неговите мощи са пренесени от цар Самуил и тогавашния български патриарх Герман-Гаврил в Средец. Това става на 19 октомври и оттогава на този ден се чества неговата памет. Отначало мощите на светеца са положени в църквата „Св. великомъченик Георги Победоносец“, а след това пренесени в църквата „Св. апостол и евангелист Лука“. През XII век в негова чест е построена църквата „Свети Лука“ при която се образувал и манастир. Византийският писател Георги Скилица свидетелства, че в Средец мощите му излекували византийския император Мануил I Комнин (1143 – 1180).

През 1183 г., по време на поредната унгарско-византийска война унгарският крал Бела III превзема Средец и отнася мощите на свети Йоан Рилски в своята столица Гран (Естергом). Според преданието местният римокатолически архиепископ заявява, че не му е известно да съществува такъв светец, за което свети Йоан Рилски го наказва с онемяване. След като се прекланя пред мощехранителницата и иска прошка, говорът му се възстановява. Впечатлени и обезпокоени от това чудо, през 1187 г. унгарците връщат мощите на светеца в България.

На 1 юли църквата празнува връщането на мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилската обител. През 1195 г. цар Иван Асен I тържествено ги пренася в столицата Търново в строящата се църква Свети 40 мъченици, като изчакват довършването ѝ при връх Кръстец; сега там има параклис „Св. Йоан Рилски чудотворец“.

През 1469 г., след като получават разрешение от султана, монасите от Рилската обител донасят мощите на светеца от Велико Търново в основания от него Рилски манастир. И днес всеки вярващ може да целуне ръката на св. Йоан Рилски, чиито нетленни мощи се намират в специална ракла пред иконостаса в главната църква на манастира.

Денят на свети Йоан Рилски като покровител на лечителите се отбелязва и като професионален празник на българските лекари! Дълбока почит към техния патрон и към делото им!

Почитаме паметта на Йоан Рилски - покровителя на България!
5392
 

Последни материали
Виж
Цените на слънчогледа и маслото от него в ЕС и Украйна коригират надолу
„Синята сряда“ за употребявани машини
Само на 27 ноември „Оптиком“ предлага уникални отстъпки за техника!
Конференция
Икономисти: България слабо се възползва от търговските споразумения
Практика
Лозите плододават слабо – причини и решение
Въпрос от синор.бг
От БАБХ са унищожили близо 1 тон некачествен зехтин през 2024 г.
Най-големият форум за земеделска техника у нас ще се проведе от 12 до 16 май
Отстъпки до 40% дава ранната регистрация за юбилейното издание на БАТА АГРО
Свързани материали
Виж
Християнски празници
Днес почитаме паметта на Йоан Рилски Чудотворец!
ЮЗДП
На 17 септември горските ще почистват гори около Рилския манастир
В горското стопанство до Рилския манастир
Със 7 хиляди декара повече гори ще бъдат залесени тази година спрямо 2013 г.
ЮЗДП
Поредна добра реколта от ягоди отгледаха горските до Рилския манастир
ЮЗДП
Горските възстановяват три баража до Рилския манастир
Християнски празници
На 19 октомври почитаме паметта на Иван Рилски, небесния покровител на българите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини