През тази година на територията на цялата страна ще бъдат залесени 19 134 декара гори, като за целта са предвидени близо 6 милиона фиданки, съобщи министърът на земеделието Христо Бозуков при проверка на дейностите в Държавното горско стопанство „Рилски манастир“. Според статистиката на агроведомството, преди 8 години новите гори са били засадени върху 12 524 декара, така че увеличението сега е с близо 7 хил. дка. Единствено през 2016 г. са били залесени повече площи от тази година – 19 873 дка.
„В момента се работи по есенно залесяване, което традиционно се извършва през месеците ноември и декември, като на този етап очакванията са планираните залесявания да се изпълнят“, посочи още министърът. По думите му, България има около 42 хил. дка гори, които заемат 35% от територията й. „Гората не само се сече и хищнически се използва, но и се полагат грижи и за нейното поддържане“, допълни министър Бозуков.
По повод проблема със снабдяването на населението с дърва за огрев министърът отново повтори, че е възложил на държавните горски стопанства да упражняват контрол и да съдействат за снабдяването на населението с дърва за огрев. Въпреки че по Закона за горите това е задължение на общините, там, където те нямат възможност да осигуряват необходимите количества, могат да се обръщат към държавата, подчерта Бозуков. Припомняйки, че списъците за нуждаещите се подготвят от кметствата още в началото на годината, той подчерта, че вечно се чака последният момент. „А е трябвало хората да се запасят още през лятото, което ще е добре и за дърветата, които ще са по-изсъхнали и ще има по-малко вредни емисии, ние чакаме последния момент- октомври, ноември. Когато съвпадне и с някакви избори, горите се използват като механизъм за въздействие на местното население. Те освен поминък са и източник на отопление за зимата. Още повече тази година с увеличаването на цените на тока, много хора се насочиха към отопление на дърва” коментира министърът.
По-късно министърът посети горския разсадник „Герена“ в село Стоб и обекти, финансирани от фонд „Инвестиции в горите” на Югозападното държавно предприятие. В региона основно да ремонтирани 3 баража в дерето Буковец, водите от което се вливат в река Рилска. Това е поредният проект с изцяло обществена полза, насочен към възстановяване на технико-укрепителни съоръжения в поройни водосбори, който се финансира със средства от фонд „Инвестиции в горите” на държавното предприятие. И трите баража са построени преди повече от 50-60 години, и оттогава не са ремонтирани. Поради силно поройния характер на водното течение два от тях бяха напълно разрушени, а третият с частично нарушена цялост.
Министърът разгледа и екопътеката до природния феномен „Стобски пирамиди”. Туристическата инфраструктура по нея бе наскоро възстановената със средства на ДГС „Рилски манастир”. Построени са нови предпазни парапети, реновирани са 2 беседки, поставени са пейки и кътове за отдих.
По време на посещението си министърът бе придружаван от инж. Александър Пандурски, Областен управител на Област Кюстендил.