Начало » Важно за фермера » Пчеларство
16.10.2022 г.

Пчеларите в Смолянско удвоиха добивите от мед

При високото му качество цените гонят 20 лева за килограм
Пчеларите в Смолянско удвоиха добивите от мед

Между 10 и 12 килограма от кошер е средният добив на мед в област Смолян, заяви Атанас Костадинов, председател на местното сдружение "Родопска пчела“, цитиран от „Фокус”. "Отчитаме годината като много добра за нас, пчеларите. За вътрешността на страната това не са много добри добиви, но при нас в планината те са по-скромни. Тази година между 10 и 12 кг. от кошер е средният добив, а миналата година той беше 6-7 кг. и тази година добивите са двойни“, уточни Костадинов. Той не пропусна да отбележи спецификата, че в края на периода пчелите са внесли доста манов мед от иглолистните гори, който е почти невъзможно да се извади. Този мед е върнат на пчелите с определни техники, за да се ползва от тях за зимуването, изтъкна пчеларят.

Той посочи, че има увеличение в цените на меда, но че и клиените проявават разбиране, защото знаят, че местната продукция е качествена и държат на нея. През миналата година цената беше около 14-15 лв. на килограм, а тази година е от 16 до 20 лв. за килограм, съобщи Костадинов. "Държим на качествената продукция. На територията на Европейския съюз има около 3600 видове билки, а тук в Родопите има около 2400 билки. Трябва да се гордеем с това и да го използваме за нашето здраве, като правим профилактика с пчелни продукти и подготвяме организма за по-тежките периоди на зимата. Това е разликата с меда от вътрешността на страната, който е от рапица или слънчоглед, и затова и цената на нашия е по-висока, защото е наситен с билки“, подчерта той.

В сдружението "Родопска пчела“ членуват около 60 пчелари, като освен от община Смолян има и от всички региони на областта като Мадан, Рудозем, Върбина Чепеларе, Михалково. Отворени сме за пчеларите от целия регион, тъй като няма друго пчеларско сдружение тук, сподели Костадинов.

Пчеларите в Смолянско удвоиха добивите от мед
16229
 

Последни материали
Виж
Обилните пролетни дъждове и мекото време вдигат добивите от есенниците
Ръстът в реколтата от зърно в Испания вещае свиване на вноса
Особено силно пострадаха черешите, кайсиите и гроздето
Пролетните студове свиха реколтата от плодове в Турция с близо четвърт
Със средно 213 килограма от декар пшеница и 274 килограма ечемик
Доста под миналогодишните са добивите от зърно в Украйна в началото на жътвата
Заради обилните валежи събитието бе отложено с около месец
Фермери и занаятчии предлагат продукцията си в 3-дневен фестивал пред НДК
Полезни съвети
Как да се погрижим за ягодите след прибирането на реколтата
От РДГ-Русе не са открили нарушения в брането на диворастящи гъби през юни
Задържаха над 7 килограма незаконно добити трюфели във Великотърновско
Свързани материали
Виж
В 2 от случаите не са събрани достатъчно доказателства
РИОСВ-Смолян провери 27 сигнала за щети от мечки от началото на годината
Извършена е и проверка за следи от стара познайница в район с чести щети
Мечките в Смолянско се събудиха, РИОСВ получи 6 сигнала за нападения
Извършени са 9 проверки за щети в обхвата на действие на местната РИОСВ
Нападенията от мечки в Смолянско намаляха почти наполовина
Умъртвени са 6 овце в района на село Гълъбово
Щетите от мечки в Смолянско намаляха почти двойно през август
При много високи добиви от 15-20 килограма от кошер
В Смолянско отчитат най-силната реколта от пчелен мед от десетилетия
От селскостопанска постройка в местност край село Подвис
Разследват кражба на селскостопански и строителни инструменти в Смолянско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини