Начало » Новини » Страната
11.09.2022 г.

Джиков: Правим регистър на ореховите градини, за да няма схемаджии, които източват субсидии

Срещи с бранша
Джиков: Правим регистър на ореховите градини, за да няма схемаджии, които източват субсидии

Снимка: МЗ

Подобно на регистъра с лозови насаждения Министерството на земеделието ще подготви официално вписване и на площите с черупкови насаждения (орехи, лешници, бадеми и др.), така че да бъдат изключени от подпомагане стопаните, чиито градини са стари и не са в плододаване. Това съобщи за Синор.бг зам. министърът на земеделието Тодор Джиков след проведената среща с представителите на Националната асоциация на производителите и преработвателите на чепрупкови плодове. Стопаните са изискали дискусията по повод минималните суми, които ще получат като компенсации по схемата „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ за 2022 г., съобщиха от агроведомството.

Джиков припомни, че проблемът със субсидирането на този сектор датира още от 2015-2016 година, когато производителите на орехи и лешници за първи път бяха подпомогнати по линия на ПРСР - като биопроизводители. Те получаваха помощ от 160 лева за декар градини, без да има изискване да доказват реализирана продукция. Други 170 лева получиха и по линия на обвързаната подкрепа. "Проблемът е, че редица фермери се изхитриха, като заявяваха стари градини, намиращи се почти в горски територии, които не плоддават. По този начин производителите на орехи се оказаха следващите така наречени "схемаджии" след тези с тиквите, защото парите се даваха за нищо - те не поддържаха тези градини, източваха подпомагането за биофермерите", поясни зам. министърът.

Именно затова Джиков е предложил да бъде организиран широк дебат, така че в диалог със земеделските производители да бъдат обсъдени конкретни промени – за начина на трайно ползване на черупковите насаждения в земи, които са и горски територии и за създаване на регистър на плододаващите черупкови насаждения в добро агротехническо състояние. Решено е  още всяка година овощарите да подават декларация за добив от производителите на черупкови култури и за възможността за нормативни промени, които да разрешат подновяването на ореховите насаждения.

"Създаването на регистър е от съществено значение, защото така ще отсеем неплододаващите стари дървета", поясни Джиков. Като обясни, че от 160-те хиляди декара с орехи, лешници и други черупкови култури, които се отглеждат в страната, 60 хиляди, или близо една трета се намират в горите. А знаем, че европейското и национално законодателство не подпомага подобни насаждения. Лошата новина е, че при сегашното плащане на компенсациите от 426 млн. лв. Министерството на земеделието няма как да откаже плащания за старите градини, което означава, че 18 млн. лева трябва да отидат не само за собствениците с качествени и плододаващи градини, но и за така наречените "схемаджии". 

„В кратки срокове трябва да се обмислят възможните варианти за решаване на проблема и за създаване на регистър. Целта е да се установят реалните плододаващи насаждения, за да имат достъп производителите до адекватно финансово подпомагане“, заяви той.

Джиков: Правим регистър на ореховите градини, за да няма схемаджии, които източват субсидии
23605
 

Последни материали
Виж
Минималните разходи за проект са 29 337 лв., а максималните - 880 110 лв.
Удължава се приемът на проекти за напояване по подмярка 4.1
Градински вредители и болести, живеещи в опадалите листа и плодове
Eсенна икономическа прогноза 2024 г
В България инфлацията намалява рязко до 2,5% през 2024 и 2,3% през 2025 г.
Високите цени режат маржа на печалба, а фермерите сдържат продажбите
Нерентабилността свива преработката на маслодайни култури в Украйна
Всяка селска община ще разполага с гарантиран бюджет по интервенцията от Стратегическия план, в края на 2024 г.
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 15-21 ноември 2024 година
Времето ще се затопля, но запасите от влага в почната остават без промяна
Свързани материали
Виж
Предстоящо
Покана за деветото издание на Фестивала на ореха – на 19 октомври
Мнението на бранша
Заради сушата половината от реколтата с орехи е с лошо качество
ДФЗ
Какви субсидии получиха производителите на картофи, орехи и гъби
Семинара ще се проведе в гр. Русе
Утре започва семинар на тема: Създаване и отглеждане на черупкови насаждения
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини