Над 2 пъти е нараснало търсенето на дърва в страната, но по-лошото е, че има места, където списъкът с чакащите домакинства продължава да е твърде дълъг и не се знае дали ще може да бъде изпълнен, съобщи Българската национална телевизия. Заради огромното търсене се стига дотам, че дървесината веднага се извозва от горите.
Дървата за огрев и дървесината у нас идват от държавните горски стопанства, общинските предприятия и частните гори. Над една трета от населението се отоплява на дърва, а страхът от липса на газ тази зима дори е увеличил заявките за доставки, казват от складовете.
Между 100 и 150 лева на кубичен метър и нагоре се търгуват дървата за огрев за тази зима. И това зависи от региона.
"Територията е почти 240 000 хектара. Цената на дървесината, която продаваме на физически лица, варира, от 53 до 68-70 лв. на пространствен кубичен метър, но това е цената на държавата в гората на временен склад. Другото притеснение е, че в ретроспекция предходните 3 години сме подавали между 58 и 60 хиляди кубика годишно, тази година бяхме предвидили 80 хиляди кубика. Към края на август реализирахме почти 70% от тях", съобщи Цветелин Миланов, директор на Северното централно държавно предприятие в Габрово.
След среща в министерството на земеделието и получено разрешение от предприятието са увеличени количествата дърва за продажба на общо 108 500 кубика, което е близо 2 пъти над миналогодишните количества.
"Проблемът с високите цени е търговската политикана фирмите. За нерегламентирана сеч от началото на годината имаме установен по-малко от половин процент незаконно изсечени дървета", изтъкна Миланов.